Matterhorn byl považován za nedobytný, první úspěšné horolezce hora pohřbila

Kde najdete nejkrásnější výhled na Matterhorn? Máme tip na zajímavou lokalitu – když se řekne Švýcarsko, vybaví se nám nejspíš dobrá čokoláda, sýry a především horské túry. Ale bylo by chybou myslet si, že už všechno známe. Stačí zamířit do méně známých částí turistických oblastí a o překvapení nebude nouze.

Kde jinde bychom našli tak nádherný horský terén a daleké výhledy jako právě ve Švýcarsku? Atomu všemu vévodí legendární hora Matterhorn. Pyšní se výškou  4478 metrů (to z ní dělá sedmou nejvyšší dominantu Alp) a její jméno vzniklo spojením slov matte (horská louka) a horn (roh), což odkazuje na to, jak tato hora zdálky vypadá.

Matterhorn jako mission impossible

Velmi dlouho byl výstup na tuto krasavici považován za nemožný. A to právě kvůli jejímu vzhledu. První pokud byl uskutečněn v roce 1857, ovšem vše se povedlo až v roce 1865 a to za cenu velké tragédie.

Prvovýstupu se totiž zúčastnil Brit Edward Whymper, tři jeho krajané a také stejný počet horských vůdců. Ze sedmi lidí se však do základního tábora vrátili pouze tři. Příběh však začal dříve. Anglický dobrodruh se o o zdolání Matterhornu pokoušel již vícekrát a to s průvodcem Jeanem-Antoinem Carellem. V onom osudném roce se však oba muži nepohodli a Carell se přidal k italské výpravě, zatímco Whymper mířil k vrcholu od Švýcarska.

Spěchal a opravdu se mu podařilo Italy předběhnout. Na samé špici Matterhornu stanul 14. července 1865 (stejně jako zbylí členové jeho výpravy). To však neměl být konec všech útrap. Při sestupu totiž jeden z členů uklouzl a strhl s sebou všechny ostatní muže na laně. To se přetrhlo a čtyři muži se zřítili a zemřeli na severní stěně. Přežil jen Whymper a dva další. Tělo jednoho z odvážných lezců se dodnes nenašlo.

Foto: Pixabay

Nejde o lokalitu pro oddech

Pokud tedy čekáte nenáročný výstup na vrchol, kterou si svůj pobyt zde zpestříte, vyvedeme vás z omylu. Bohužel. O to více si však můžete užít výhledy na tuto horu ze země. Není nic krásnějšího, než se dívat na to, jak se charakteristický kužel Matterhornu zrcadlí v jezeře Stelisse. A proč právě zde? V oblasti je totiž největší, takže poskytuje nejlepší podmínky. Musíte si však počkat na okamžik, kdy bude jeho hladina naprosto nehybná, jinak nepochodíte.

Za dalším zajímavým výhledem musíte docela jinam

Okolo Stelisse však bývá v běžných časech turisty doslova přehlceno. Tak co si tedy počít? Vyrazte k méně známému menší jezeru Grindjisee. Pořiďte si místní mapu, jinak budete bloudit. Asfaltová cesta s jednoduchým značením sem totiž rozhodně nevede.

Odměnou za tuto dobrodružnou výpravu vám však bude nádherný pohled do švýcarské přírody, který nikde jinde jen tak neuvidíte.

Zdroj: https://lideahory.cz/clanek/150-let-od-prvov%C3%BDstupu-14-7-1865-historie-prvn%C3%ADch-v%C3%BDstup%C5%AF-na-matterhorn

Náhledové foto: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.