Město Volyně má nejstarší plovárnu u nás. Dýchne z ní na vás duch první republiky

Na severozápadě Jihočeského kraje mezi Strakonicemi a Vimperkem najdeme v podhůří Šumavy město Volyně. Je výchozím, případně cílovým bodem modré turistické trasy do Hartmanic dlouhé 47 kilometrů. Než se tedy na ni vydáte, stojí za to se na chvíli ve Volyni zastavit. Čeká tu vás tvrz i židovský hřbitov nebo nejstarší plovárna v České republice.

Volyňská tvrz a radnice

Historie města Volyně je svázána se vznikem zdejší gotická tvrze, která vznikla ve 13. století na důležité obchodní stezce. Později bylo založené město, postavený kostel a renesanční radnice. Bohužel původní historický ráz města vzal za své při velkém požáru v polovině 19. století. V současné době tvrz slouží jako Městské muzeum, ve kterém expozice ukazují historii tvrze, osídlení Volyňska od pravěku, seznámíte se se zde s lidovým nábytkem, dřevěnými hračkami a lidovými zvyky. Za pozornost stojí také renesanční radnice, jež byla postavena v polovině 16. století, má loubí a věž se sgrafitovou výzdobou. V České republice patří k nejstarším renesančním budovám.

Koupaliště Volyně. Fotografie: Wikipedia Commons.org, autor: Šjů; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Volyn%C4%9B,_koupali%C5%A1t%C4%9B,_ob%C4%8Derstven%C3%AD.jpg

Přírodní volyňská plovárna

Jestliže se chcete vydat proti proudu času, tak se určitě zastavte na volyňské plovárně. Byla postavena v letech 1939 až 1941 a stále v sobě zachovává atmosféru první republiky. Původní jsou šatny, sprchy i samotný bazén, takže není divu, že plovárna byla vyhlášena kulturní památkou.

Židovský hřbitov ve Volyni

I hřbitovy bývají centrem zájmu turistů. Pravda, nezajímají se o ně všichni, ale vždy se najde někdo, kdo si rád na starodávný hřbitov zajde a obdivuje se zajímavým náhrobkům. Výhodou hřbitovů je, že je zde ticho a klid. Totéž platí pro židovský hřbitov ve Volyni, jenž pochází ze 17. století. Nejstarší barokní náhrobky jsou bílého mramoru. Z let 1838 až 1840 pochází volyňská synagoga postavená v empírovém stylu. Po druhé světové válce byla přestavena na kino, diskotéku a v části sídlí ZUŠ.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Volyn%C4%9B; https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zidovsky-hrbitov-ve-volyni

Tvrz Volyně. Náhledová fotografie: Wikimedia Commons.org, autor: Imani; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Volyn%C4%9B_-_tvrz.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.