Na vrchol Uluru se už nepodíváte – australští domorodci konečně uhájili svá práva

Jde o místo, kde se pohřbívají mrtví a kde údajně sídlí duchové. Možná i vám přeběhne po zádech mráz při pohledu na nevšedně tvarovanou skálu, tyčící se do výše v místě, kde na kilometry daleko jinak táhne jenom rovina.

Na stesky australských domorodců však nikdo dlouho nebral ohled. Nikoho nezajímalo, že v této zemi žijí už odpradávna. Zvídavé nohy a oči cestovatelů a po nich turistů, měly zkrátka přednost. To se však změnilo definitivně letos, a to 26. října. Od tohoto dne je totiž vstup na vrchol Uluru uzavřen.

Nevěřte fámám, Uluru není uzavřené zcela

Bohužel některá neseriózní média v honbě za senzací začala tvrdit, že se od letoška nedostanete ani k jeho těsné blízkosti. Uluru? To bude už jen bájemi opředený útvar natrvalo zahalený někde v mracích na horizontu…

Naštěstí to vůbec není pravda. Stezka okolo tohoto geologického giganta je stále přístupná. Na její úpatí si můžete doslova sáhnout, byť není ani nadále povoleno odnášet odtud jakékoliv kameny. Příběhy návštěvníků, kteří to udělali, a pak byli sužováni nevysvětlitelnými náhodami a nehodami až do chvíle, kdy kámen opět vrátili na své místo, jsou velmi dobře známé…

O výstup na vrchol se raději nepokoušejte

I předtím tu stály domorodé stráže, hlídající každý krok zvídavých návštěvníků (tedy pokud to bylo s ohledem na jejich množství možné). A ty odtud nezmizely ani dnes. Stezka je sice jasně přehrazena a nechybí ani varovné nápisy, přesto však se nějaký neukázněný turista vždycky najde. Neriskujte pokuty, oči strážců jsou vždy bdělé.

A vhledem k tomu, že na Uluru docházelo k častým nehodám a dokonce i zmizením lidí (u nás je asi nejznámější případ Lubomíra Genčury – reprezentanta v závěsném létání, který tu zmizel v roce 2015), je možná zapovězení přístupu na vrchol krokem správným směrem. Pomůže tak tuto unikátní přírodní památku mnohem lépe chránit.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.