Na zámku v Poběžovicích žila jedna z prvních Japonek v Evropě, hraběnka Mitsuko Coudenhove-Kalergi

Jen necelou půlhodinu jízdy autem od Domažlic leží v podhůří Českého lesa město Poběžovice, kterému se dříve říkalo Ronšperk podle pánů z Ronšperku, kteří zde ve 14. století vybudovali první tvrz. Poběžovice jsou vítaným turistickým cílem díky svým historickým památkám a také díky krásné přírodě. Co tu po příjezdu do města můžete vidět?

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Do Poběžovic je možné se dostat po kolejích i silnici. Vede sem železniční trať z Domažlic. Zároveň je město přestupní zastávkou mnoha místních autobusových tratích – z Horšovského Týna, Klenčí pod Čerchovem, Domažlic.

V centru Poběžovic stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie s cenným gotickým jádrem z 15. století. V té době sloužil jako pohřebiště majitelů hradu Ronšperka. Ve druhé polovině 17. století byl barokně přestavěn, když ho před tím zachvátil požár. Kostel je dominantou náměstí i panoramatu města Poběžovice.

Poběžovický zámek Ronšperk a hraběnka Mitsuko

Zámku v Poběžovicích se říká Ronšperk podle hradu, který byl na barokní zámek přestavěný na konci 17. století. Najdete ho v centru města, kde stojí již od 14. století. Za zmínku určitě stojí jeho majitelé z rodu Coudenhove-Kalergi.

Na zámku například žila hraběnka Mitsuko Coudenhove-Kalergi (1874-1941) společně se svým manželem Heinrichem Coudenhove-Kalergi, který byl rakousko-uherským diplomatem a majitelem Poběžic. Byla také matkou politika Richarda Mikuláše Coudenhove-Kalergi, jenž byl spoluzakladatelem Panevropské unie, což je hnutí za sjednocení starého kontinentu.

Mitsuko jednou z prvních Japonek, které přišly do Evropy. Kvůli sňatku přestoupila na katolickou víru, naučila se francouzsky a německy, studovala matematiku, zeměpis, historii, právo a ekonomiku. Do Japonska se už nikdy nevrátila. Po smrti manžela se starala o rodinný majetek. Po vzniku Československa odešla do Vídně.

Židovský hřbitov Poběžovice. Foto autor: Krabat77; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pob%C4%9B%C5%BEovice_05_%C5%BDH.JPG

Židovský hřbitov v Poběžovicích

Po pravé straně silnice do Drahotína ve vzdálenosti asi 1,2 kilometru od Poběžovic se nachází židovský hřbitov. Dodnes v něm zůstalo zachovaných na 50 náhrobních kamenů, zbytek byl zničen za okupace. Nejstarší dochovaný náhrobek pochází z roku 1634. Minimálně za třicetileté války byla v Poběžicích poměrně velká židovská obec.

Zdroj: https://www.hrady.cz/zamek-pobezovice; https://cs.wikipedia.org/wiki/Micuko_Aojama

Zámek Poběžovice. Náhledové foto autor: Lubor Ferenc;  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_Pob%C4%9B%C5%BEovice_kv%C4%9Bten_2022_(1).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.