Peru a jeho pouštní oáza Huacachina – na rozdíl od Machu Picchu sem dojdete pěšky

Je užitečné vědět, že k jedné z nejzajímavějších památek peru se dostanete bez průvodce, pěšky a ještě k tomu docela zdarma. Ale pospěšte si, je docela dobře možné, že ji už za několik let pohltí okolní písek se vším všudy.

Stačí zamířit do města Ica, centra stejnojmenného peruánského regionu. A odtud to k oáze Huacachina bude už jen pět kilometrů pěšky. Nedejte se odradit, pokud před vámi nebude nic jiného než poušť – až se vyšplháte na tu správnou dunu, pak pod sebou tenhle malý zázrak spatříte doslova jako na dlani.

Vzhůru do zrádných písků Atacamy

Můžete ji znát jako nejsušší poušť na zemi, uchovávající v četných mělkých hrobech množství mumií původních obyvatel (v některých regionech není problém narazit i na ty sedící, vyhlížející do volné krajiny). Ale hororovými zážitky se teď zabývat nechceme.

Najdete tu totiž i jiné atrakce, mezi nimi i oázu Huacachina. Vypadá jako malý ostrůvek života uprostřed bezútěšných pískových dun. Bydlí zde méně než sto stálých obyvatel a nebývá tu ani tak turistky přeplněno. Mnoho lidí se totiž spokojí se „selfie shora“ a dolů už se scházet neobtěžují.

Každý rok sem dorazí přes 20 000 turistů. Ovšem tento zázrak přírody přitahuje i nejrůznější dobrodruhy, kteří se vydávají do pouště se svými džípy a také milovníky extrémních sportů. Asi nepřekvapí, vzhledem k okolnímu terénu, že je Huacachina největším centrem sandboardingu v Americe. Potřebné vybavení si snadno můžete vypůjčit přímo na místě a nějaký ten instruktor vás sandboardovskými začátky za menší poplatek také velmi rád provede.

Už je pár let

Pokud však chcete tohle jedinečné místo navštívit, pospěšte si. Okolní písek zasypává životodárné jezero, vegetace mizí a obytná plocha oázy se stále zmenšuje. Pesimistické odhady říkají, že za pět let už nebude co obdivovat – ty optimističtější mluví o patnácti. Tak neváhejte – pro jistotu.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.