Pikantnosti ze života Rudolfa II. – čím se jeho korunovační hostina lišila od těch běžných a proč není na jeho syna vzpomínáno v dobrém?

Právě letos si připomínáme 470. výročí narození a 410. výročí úmrtí českého krále a římského císaře Rudolfa II. A tomuto tématu se věnuje i výstava Král a císař Rudolf II. na hradě Svojanov, která se uskuteční od 15. 4. do 28. 8. 2022.

Unikátní multimediální expozice bude jednou z nejlepších, kterou si lze v ČR na toto téma prohlédnout a poodhalí různá tajemství panovníkova života. Ovšem nejenom to – představí i celou řadu zajímavých exponátů.

Návštěvníky výstavou provede samotný „digitálně oživený“ Rudolf II

A tento významný panovník se rozhodně nebude držet zkrátka. Návštěvníkům přiblíží jak své málo známé mládí, tak i unikátní sbírka nebude chybět ani jeho proslulá alchymistická laboratoř. Pomocí hologramů tedy všechny návštěvníky seznámí Rudolf II. Například i s nejvýznamnějšími předměty svých sbírkových kolekcí umístěných dnes povětšinou mimo Prahu a ČR.

A kdo tohoto Rudolfa II. zpodobnil? Nikdo jiný, než Jana Wericha herec, dabér, moderátor, ale také ekonom a pedagog Jiří Werich Petrášek.

Foto: Protext

Kabinet kuriozit i renesanční alchymistická laboratoř

Rudolf II. byl mezi lidmi bezesporu známý svou fascinací alchymií a okultními vědami, ovšem to rozhodně není vše, co o něm jde říci, byť jde o pojem nejznámější. Stejně tak totiž vášnivě obdivoval i umění a sbíral nejrůznější rarity ze všech koutů světa. Určitě vás proto potěší, že v expozici budete moci nahlédnout do kabinetu kuriozit a zabřednout do všech tajů kunstkomory a samozřejmě bude moci také zjistit, jak fungovala renesanční alchymistická laboratoř.

A na co se můžete těšit? Mezi nejzajímavější a kuriózní exponáty patří preparovaná zvířata oblečená do nejrůznějších kostýmů, z nichž mnohdy jde o kombinace opravdu pro zasmání. Na výstavě vás tak čeká např.:

  • bažant – kardinál,
  • kohout – generál,
  • sojka – myslivec,
  • husa – kuchařka,
  • kočka – šlechtična apod.

A nechybí ani unikátní sbírka polodrahokamů a mušlí.

Co jste o Rudolfu II. nejspíš nevěděli

Návštěvníci se však dozví i mnoho dalších věcí. Čekají na ně tak důležitá, ale i méně známá fakta např. o komplikovaném vztahu k bratrovi Matyášovi. Milovníky romantiky zase určitě zaujmou údaje o potenciálních nevěstách i faktických milenkách a na své si přijdou i ti, kteří baží po nejrůznějších pikantnostech.

Věděli jste například, že Rudolfův syn Julius Caesar d´Austria brutálně zavraždil mladou dívku? Anebo třeba to, že mladý arcivévoda Rudolf studoval 7 let na španělském královském dvoře? A dorazil tam vskutku se vší parádou, do Madridu totiž doplul s 370 dvořany na 16 lodích (galérách). A nebudou chybět ani fakta o korunovační hostině a doprovodné slavnosti. Ačkoliv totiž jinak tento panovník pompézností rozhodně nešetřil, právě tyto události byly v Rudolfově případě výrazně skromnější než u jiných panovníků.

Výstava vám vše představí mimo jiné i formou dioramat – vyřezávaných figurek zakomponovaných do scén umístěných do truhlic.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: Výstava Král a císař Rudolf II. na hradě Svojanov | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.