Přenocujte na zřícenině hradu Hukvaldy pod širým nebem nebo ve vězení

V předhůří Moravskoslezských Beskyd leží obec Hukvaldy. Někteří si její název spojí s jejím slavným rodákem Leošem Janáčkem, jiní zase s jeho dílem Příhody Lišky Bystroušky. V každém případě se jedná o místo, které by bylo škoda nenavštívit. Kromě obory s rybníkem se tu totiž nachází tak třetí největší hradní zřícenina v České republice.

Zřícenina hradu Hukvaldy

Kdybyste se v čase vypravili do první poloviny 13. století, pravděpodobně byste se stali svědky budování hradu Hukvaldy. Během své existenci díky mohutnému opevnění nebyl nikdy dobyt, což se o mnohých jiných říci nedá. V průběhu návštěvnické sezóny se tu lze těšit ze spousty akcí – pálení čarodějnic, vystoupení šermířů, vinobraní, dobývání hradu Hukvaldy, Ondřejská pouť a další.

Ke zřícenině hradu Hukvaldy se můžete vydat po naučné stezce Hradní vrch, která začíná na náměstí v Hukvaldech, vede přes oborní bránu dále po asfaltové cestě ke zřícenině a lesní cestičkou zpátky k bráně. Jedná se o turisticky nenáročnou stezku, jejíž dva kilometry délky zaberou asi hodinu času.

Hrad Hukvaldy, 2. brána. Fotografie: Wikimedia Commons.org, autor: Palickap, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hukvaldy,_hrad,_II._br%C3%A1na.jpg

 

Nocování na hradě Hukvaldy

Kdo touží po neopakovatelných zážitcích, pak by si neměl nechat ujít nocování na zřícenině hradu Hukvaldy, a to v jeho historickém jádru pod širým nebem, v bývalém vězení nebo dělové baště. Je třeba mít k dispozici vlastní vybavení. Nocování na hradě probíhá od 1. června do 31. srpna a proběhne při rezervaci minimálně 20 osob. Začátek programu je v 18:30 hodin, konec pak v 7:30 hodin.

Naučná stezka Janáčkův chodníček

Vysoká inflace vyhnala ceny nahoru, takže spousta rodin začala hodně šetřit. A to i na dovolené. Místo ní dávají přednost jednodenním výletům, které nejsou finančně náročné. Patří k nim i výlet po naučné stezce Janáčkův chodníček, která seznamuje s přírodou, historií a památkami v Hukvaldech. Je dlouhá osm a půl kilometru a je středně turisticky náročná. Její převýšení se pohybuje okolo 320 metrů.

S náročnějším stoupáním 1 kilometr se turista setká mezi zastaveními 10 a 11 podél Bačova potoka. Začátek stezky vede po žluté značce oborou k Myslivně, konec po žluté značce na Kubánkov. Zde se napojuje na naučnou stezku Hůrky. Zajímavostí na stezce je vodním mlýn v Kozlovicích, který pochází ze 16. století. Stále má plně funkční mlýnské kolo a nyní slouží jako restaurace.

Zdroj: https://turista.pribor.eu/volny-cas/naucne-stezky/naucna-stezka-hukvaldy/naucna-stezka-janackuv-chodnicek/; https://turista.pribor.eu/volny-cas/naucne-stezky/naucna-stezka-hukvaldy/naucna-stezka-hradni-vrch; www.hrad-hukvaldy.cz

Socha Lišky Bystroušky. Náhledová fotografie: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.