Projděte si národní park Podyjí

Podyjí

Mezi Vranovem a Znojmem byla řeka Dyje aktivní. Za miliony let svými meandry vyhloubila údolí, které se pyšní mnoha vyhlídkami a skalními útvary. Tok řeky Dyje také zvýrazňuje zalesněné ostrohy. Vznikla zde unikátní krajina, a i proto je zde, sice nejmenší, ale přesto krásný, národní park. Určitě stojí za to si jej projít.

Díky rozloze nepotřebujete kolo ani velké plánování tras. Vše je možné si projít pěšky, což může být pro některé turisty výhodou. Další výhodou je zajisté to, co má tento park „v nabídce“. Osu parku tvoří ono zmiňované údolí řeky. Navíc údolí je až na výjimky velmi odlehlé. Máte tedy pocit odloučení od civilizace. Může za to jak charakter údolí, jeho reliéf, tak i lokalita. Dlouhá léta zde totiž bylo pohraniční pásmo, které bylo dlouhá léta uzavřené veřejnosti. Statut národního parku tu také ochraňuje mimo jiné vzácné ptactvo. Ať už jde o výra velkého, čápa nebo sokola.

Vyhlídky i pěstování vína

Tento národní park nám tedy nabízí mnoho krásných vyhlídek. Například ta v Hradišti. Stojí u kostela sv. Antonína Paduánského. Odtud lze vidět panorama Znojma a okolí. Přímo pod vyhlídkou už se opět klikatí Dyje. Při slezení z vyhlídky se pak turistům nabízí trasa proti proudu této řeky. Asi padesát kilometrů dlouhé stezky. Při putování narazíte na lesy, ale i louky cesty podél vinic a opět mnoho vyhlídek na údolí. Cesty víceméně kopírují břeh, poté můžete vidět například Sealsfieldův kámen. Tedy na cestě první vyhlídku. Určitě nemálo vodáků napadne, že výlet může být krásný i jako sjíždění Dyje, avšak tato řeka není mezi Vranovem a Znojmem sjízdná. Hlavně z důvodu ochrany ekosystému. Přeci jenom jde pořád o národní park, takže jde o pochopitelné omezení. Po opuštění údolí následuje na trase další vyhlídka – Devět mlýnů. Zde můžete vidět meandry řeky. Právě její pravý břeh dal místu vlastně název. Stálo tam totiž právě devět mlýnů. Dnes je však připomínají jen ruiny. Levý břeh si pak pro návštěvníka připraví Šobes, tedy jednu z nejstarších vinic v Česku.

Nový hrádek

Za návštěvu určitě stojí i zřícenina Nový hrádek. Ještě před ní je možné se na trase občerstvit v Lukově. Poté vás cesta zavede lesem přes Žlebské jezírko až právě na tuto zříceninu. Nejstarší část tohoto hradu byla postavena ve 14. století. Historie je tak spjata s Jindřichem Lucemburským, který ji nechal zhotovit. Šlo o bratra Otce vlasti – Karla IV. Zřícenina se nachází opět na vyvýšeném místě nad řekou. Možná je zde i komentovaná prohlídka. Asi hodinová exkurze poté končí na druhé straně hradu. Jde o takzvaný horní hrad, tedy novější část zříceniny. Poloha ve středu celého parku vám tedy na tomto místě umožňuje podívat se do všech stran, kde vidíte celou rozsáhlou oblast. Meandry, údolí, zalesněné části i skály. Na západě můžete pozorovat Vraní skálu. Jde o největší útvar Podyjí.

Rakouská strana

Rakouská strana tohoto parku má však také co nabídnout. Zajímavé je například městečko Hardegg. Dojdete zde po turistických trasách z Lukova. Po cestě narazíte ještě na české straně na Čížkov, kde si můžete připomenou fungování oblasti v dobách takzvané železné opony. Ani rakouské straně Podyjí nechybí krásné vyhlídky a meandrující řeka. I zde je turistické značení dobré a v pohodě si pěšky pochodíte část rakouského parku.