Švýcarské město Zermatt pod vrcholem Matterhorn se představuje

Na hranici mezi Švýcarskem a Itálií se tyčí sedmá nejvyšší hora Alp, která je všeobecně známá pod názvem Matterhorn. Ta ční do výšky ohromných 4 478 metrů nad mořem a je považována za jednu z nejkrásnějších a nejpopulárnějších hor v celé Evropě. V její blízkosti se nacházejí dvě města spadající každé pod jiný stát. Zermatt zastupuje švýcarskou sekci, Breuil-Cervinia naopak tu italskou. My se v tomto článku zaměříme na prvně zmíněné městečko, které je hojně vyhledávaným horským střediskem a zároveň působí dojmem, jakoby se v něm zastavil čas o století zpátky.

Pár slov k Matterhornu, dominantě tyčící se nad městem

Název Matterhorn vznikl přesmyčkou německých slov „matter“ a „horn“, které v překladu znamenají „horská louka“ a „roh“. Druhé slovo je jasnou asociací na charakteristický tvar hory. Zdolání této alpské čtyřtisícovky bylo po dlouhé roky považováno za naprosto nemožné, což změnil až rok 1865 a horolezecká skupina Edwarda Whympera.

Družinu ovšem potkalo při následném sestupu obrovské neštěstí. Jeden neopatrný krok stačil k tomu, aby se přibližně polovina ze sedmi mužů zřítila do severní stěny a zahynula. Dnes se hora čím dál tím častěji uzavírá pro výstupy horolezců, jelikož dochází k nebezpečným sesuvům hornin ve výšce 3 500 metrů nad mořem.

Matterhorn

Městečko Zermatt na vás dýchne minulostí

Pokud se rozhodnete vypravit do švýcarského městečka Zermatt, které je zároveň oblíbeným zimním střediskem, na cestování vlastním automobilem můžete rovnou zapomenout. Na místo totiž smí jen vozidla záchranné služby, policie, hasičů či stavební stroje (pouze dva měsíce v roce, které jsou mimo turistickou sezónu). Návštěvníci proto musejí zanechat vozy na obrovském parkovišti Täschi a do Zermattu dojet vlakem společnosti Matterhorn Gotthard Bahn.

Důvod vedoucí k tomuto rozhodnutí je naprosto zřejmý. Zermatt si totiž jen díky tomu po celé roky zachoval typický charakter s jedinečnou architekturou, která se zastavila na počátku 20. století. Ne nadarmo se mu proto trefně přezdívá „konec světa“. V okamžiku vstupu do města spatříte původní walliská stavení zhotovená ze dřeva a mondénní hotely, v zátiší kterých protéká říčka Matter Vispa.

Matterhorn

Zermatt a sportovní, společenské či kulturní vyžití

Zermatt ukrývá více než 120 hotelů a 275 kilometrů sjezdových tratí obsluhovaných 50 lanovkami a vleky. V celé Evropě nenajdete delší lanovkový systém než právě zde. Je samozřejmě, že pěší doprava po městě by vcelku náročná. Na místě je tedy od roku 1947 povoleno využívat elektromobily a jednotlivé hotely vyššího hodnocení mají k dispozici interní drožky.

Na své si v Zermattu přijdou také milovníci turismu či cyklistiky, pro něž je připraveno více než 400 km značených tras. Ani noční život ve městě rozhodně nezahálí, prakticky každý večer se koná nějaká společenská akce. Pokud se tedy rozhodnete vyrazit právě sem, nudit se rozhodně nebudete.