Letošní zimní sezona je jak pro provozovatele areálů, tak i pro samotné milovníky zimních sportů doslova tristní. Vleky kvůli vládním opatřením stále stojí a jestli se blýská na lepší časy, nikdo moc netuší. Jakousi klasiku začalo představovat tahání návštěvníků středisek za rolbou. Jde fakticky o jeden z mála způsobů, jak je možné dostat lidi na lyžích nahoru na sjezdovku. Dolů už to bezesporu zvládnou. Kolik vlastně tato služba stojí a jaké jsou podrobnosti, jež se jí týkají? Tyto informace sdělil deníku iDnes ředitel obchodu a marketingu ve středisku Dolní Morava Tomáš Drápal.
Když je zájem
Aktuálně v Pradubickém kraji začínají prázdniny, a tak zájem o službu ještě vzroste. Ke Slaměnce se lyžaři budou tahat dál. Provozovat se bude denně, a to i v rámci večerního lyžování. Proč také ne? Lidé si chtějí užívat volného času na horách.
Sněhová rolba: Zdroj obrázku Pixabay.com
Provoz rolby není nejlevnější
A kolik stojí taková rolba na den? Náklady na její provoz se pohybují kolem 10 000 korun. Je tedy jasné, že na laně není možné tahat jednoho či dva lidi. Minimální počet lyžařů začíná na dvaceti, nicméně rolba utáhne mnohem víc. Lano je určeno pro 50 lidí. Ekonomický je už onen minimální počet lidí, tedy 20.
Kolik stojí jedna jízda vlekové alternativy?
Vyjde na 150 korun. Na první pohled by se to mohlo zdát vcelku dost, nicméně jde o službu, která se prostě musí zaplatit. Zájem je i tak obrovský. Divit se tomu pochopitelně nelze.
Naprosto logický krok
Ekonomická situace skiareálů je tristní. Jde tedy o logickou záležitost. Nějakým způsobem se příjmy zkrátka generovat musí, to je více než jasné. Ztráty provozovatelů jsou obří a pohybují se v řádech statisíců korun denně. V období prázdnin jde klidně i o jeden milion korun za den, což je suma více než obří.
Sněhová rolba: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Čau, Štěpáne. Konečně nemeleš úplně z cesty. Že by se vítr obracel?
Hezký den,
asi se neznáme, i když mi tykáte.
Tak jako tak děkuji za kompliment.
Mějte se hezky!
Jo, a pak ti samí lidi pláčou, že nemají na nájem…
Jo, jo Stepane, Tvoje matematika je tak neskutecne hezka, az je tupa
Článek dobrý až na jednu maličkost. Píšete o vládních nařízeních. Můžeme si myslet, že jsou nesmyslná, ale jsou to vládní nařízení, která byla vydána z nějakého důvodu – a promiňte platí. Proto je nutné je dodržovat a ti co přijíždějí na hory je nedodržují a ti, kteří jim pomáhají by měli být nekompromisně postiženi a potrestání. Vždyť právo jednoho končí tam, kde začíná právo druhého. Vím, že pro podnikatele je to velmi těžká doba, ale zkuste se zamyslet nad tím. proč je okres Trutnov (Krkonoše) jedním z nejvíce postižených okresů – zeptejte se na názor starousedlíků z této oblasti.
Upřímně? Přestaňte opakovat tenhle hloupý nesmysl… Vysvětlím Vám proč… Myslíte si, že někdo z Horní Dolní má na to, aby si zaplatil 150.-Kč/za 1 cestu nahoru? Realita je úplně jiná… To, co se děje na sjezdovkách nemá moc se situací v Trutnově souvislost… Ten důvod je jednoduchý a prostý… Ti, co tam přijeli se „rekreovat“ se zase večer vrátili do Prahy, Brna atd… Tihle, pokud by se nakazili, jejich test se započítá do místa jejich testu, tedy Prahy, Brna atd… Další, co tenhle nesmysl absolutně vyvrací, je stav v jiných horách v ČR, kde je návštěvnost velice podobná jako v Krkonoších, ale žádná závěra se nekoná. Důvod stavu na Trutnovsku hledejte někde jinde… Je vysoce pravděpodobné, že se tam někde (na nějakém pracovišti pravděpodobně) objevilo zatím nevyhodnocené ohnisko, kde je vysoký počet nakažených s mizivými příznaky a ti to šíří dál přes své rodiny…
NUTNÁ absurdita? Fakt nutná? Ne, je to jen absurdita, naprosto zbytečná, dokazující fakt, že lidé, kteří tuto službu nabízejí, nejsou nic jiného, než sobečtí idioti, kteří svým chováním nepřímo zhoršují už tak dost špatnou situaci.
Přesně to jsem chtěl napsat. Sobectví a bezohlednost až na půdu, nikoliv nutnost.
To snad přece nemůžete myslet vážně! A prášky jste si už dneska vzal, pane autore? Nebo u vás ještě sestřičky nebyly.
Pak to u nás nemá tak vypadat, když se najdou takoví „lidé“.
Děkuji pěkně, za takové „zdravotní“ lyžování! Všichni „sportovci na laně za rolbou, zhluboka dýchají výfukové plyny z agregátu rolby…
Máte pravdu, navíc je to proti bezpečnostním předpisům, už vidím, jak Policie či Inspekce práce obhajuje porušení provozního řádu rolby či úhradu škody v případě úrazu upadnuvšího lyžaře
Ale vždyť si ten svah přece můžou vyšlapat pěšky, ne? A nepište, že to tu bylo před 35 lety za komoušů a dneska je to už pasé… možná, že je, ale má to tu výhodu, že člověk netvrdne na sjezdovce přecpané srábky, kteří k lyžování potřebují vlek, kravál, svařáček a pivíčko 😀
jezdit celý den nahoru a dolů jako pako fakt nenazývám sportem…
A co bezpečnostní předpisy a předpisy pro provoz rolby? Dle mého to je vše zakázané, takže další protiprávní jednání, navíc ohrožující veřejnpost. Co na to Policie a Inspekce práce?
Považovat tahání lidí za rolbou za nutnost může jenom vemeno. A to doufám, že vemenům nekřivdím.
Jenže ono už dávno neplatí, že v Praze je vysoká nemocnost, spíš je to naopak,takže pravděpodobnost je spíše o možnosti zavlečení nákazy z hor.
Podle komentářů soudím že se v této republice najde spousta ale spousta Babišových oveček co neví co obnáší podnikání a že covid je jen byznys na kterém vydělávají jen ti nejbohatší jako je Babiš.Víte vůbec že veškerá testovací centra jsou pod babišovým vedením a jdou peníze jemu do kapsy?
Lidi proberte se..
Závist z vás jenom kape…
A co kape z vás – blbost? 😛
A to je právě nezajímá – je baví nadávat všem, co si podle nich podnikáním vydělávají miliony, jenže už nevidí a spíš nechtějí vidět jak to v drobném podnikání chodí doopravdy.
Dneska je módní nadávat na živnostníky, protože prý dostávají neuvěřitelné dotace kvůli covidu – hm, ale že na ty slavné dotace málokdo dosáhne, protože jsou „správně“ nastavené podmínky, to už taky nikoho nezajímá. Stačí málo – něco přehlédnout – a z dotace se stane noční můra – kontrola, vracení dotace + jako bonus – penále, protože ta kontrola přijde třeba až za půl roku…Ale až padne ještě víc živností a budou si muset na drobné opravy a zakázky sjednávat velké firmy, teprve pak jim možná dojde, že ti drobní živnostníci tak úplně na houby nebyli…