V Číně postavili kopii Paříže. Jde o velkolepou katastrofu, kterou nikdo nechce obývat

Paříž

V Číně postavili kopii Paříže. Jde o velkolepou katastrofu, kterou nikdo nechce obývat. V roce 2007 se v Číně rozšířil zvláštní trend, který jako by popíral hranice běžných architektonických inovací. Tento trend, známý jako “ trend duplikatur“, zahrnoval ambiciózní repliky ikonických světových památek v centru Číny.

Nadšení developeři investovali ohromujících 770 milionů dolarů do vytvoření nového města v provincii Če-ťiang. Cíl? Vytvořit městskou utopii, romantické pařížské útočiště, které by se hladce spojilo s komfortem moderního života. Tak se zrodil Tchien-čcheng – město pro 10 000 obyvatel v elegantním pařížském prostředí.

Vše tak, jak má být. Skutečně?

Od dlážděných ulic po složitě navržené fasády – Tchien-čcheng měl evokovat vznešenost a kouzlo Paříže. Vývojáři pečlivě ztvárnili slavné památky, jako je Eiffelova věž, Vítězný oblouk a Champs-Élysées. Dokonce i typické pařížské kavárny a butiky si našly v srdci této čínské repliky své místo.

Velkolepá vize se však změnila ve strašidelnou podívanou, když se ambiciózní plány města střetly s tvrdou realitou lidských očekávání.

Paříž

Foto: Pixabay

Lidem se replika Paříže nelíbí

Zatímco původní plán počítal s prosperující komunitou 10 000 osob, ve městě dnes žije pouhých 2 000 obyvatel. Kdysi romantické ulice jsou dnes děsivě tiché a postrádají živost, která charakterizuje skutečné pařížské ulice. To, co mělo být rušným centrem městského života, je dnes přízračnou připomínkou nezřízených ambicí a špatného úsudku. Kamenné busty uctívaných básníků a spisovatelů, které měly být symbolem umělecké tvorby, nyní slouží jako provizorní sušáky na prádlo. Obchody, které kdysi bývaly zásobeny zářivým zbožím, ztratily svůj lesk a jejich špatně napsané nápisy blednou stejně jako sny, které byly vloženy do vzniku města.

Neúspěch Tchien-čchengu je lekcí o složitosti replikace kulturní podstaty. Architektura sama o sobě nemůže kopírovat duši místa. Podstata Paříže nespočívá pouze ve zdobných stavbách, ale v rytmu ulic, vůni čerstvě upečených croissantů mísící se s hovorem místních obyvatel a uměleckém duchu, který prostupuje každým koutem. Tyto nehmotné aspekty nelze importovat, musí se přirozeně vyvíjet v průběhu času.

Nové město tak rozhodně nelze postavit pouze na estetice. Plánování města musí zahrnovat potřeby, aspirace a komunitní dynamiku jeho potenciálních obyvatel. Kopírování fasády zahraničního města může upoutat pozornost, ale nezajistí jeho životaschopnost.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-cinane-ukradli-cele-rakouske-mesto-dostavuji-kopii-malebneho-hallstattu-143969, https://www.idnes.cz/bydleni/architektura/cina-vybudovala-kopii-rakouskeho-mesta-hallstatt.A110619_153000_zahranicni_abr, https://www.poznatsvet.cz/clanek/tianducheng-falesna-pariz-cina.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.