Vlašimský zámek a jeho park, který patří mezi nejstarší v Česku a nejlépe zachované ve střední Evropě

Už se nezadržitelně blíží jaro a s ním i otevírání většiny českých hradů a zámků. Kdo rád chodí po těchto památkách, určitě se již nemůže dočkat. V tuzemsku jich je několik set. Některé jsou v lepším, jiné v horším stavu a čekají třeba na svou rekonstrukci. Pojďme se dnes podívat do Vlašimi, do města v okrese Benešov ve Středočeském kraji, ve které za návštěvu rozhodně stojí zajímavý zámek a park.

Podblanicko a Vlašim

Město Vlašim je centrem Podblanicka. Není divu, když se nachází jen kousek od chráněné krajinné oblasti Velký Blaník. Když sednete do auta, budete tam asi za 15 minut. Ale zpátky do Vlašimi, kterou podle archeologických nálezů lidé obývali již před 30 tisíci lety př. n. l. Jen tomuto místu neříkali Vlašim. Nejstarší písemná zmínka o městě je ze 14. století. Citelně se ho dotkla rekatolizace po bitvě u Bílé hory, protože většina obyvatel byli protestanti. Od roku 1895 je Vlašim se světem spojena železnicí, fungoval zde obuvní průmysl a zbrojovka. Po Sametové revoluci se radní pustili do revitalizace městského centra. Víte, že mezi slavné vlašimské rodáky patří i Harry Jelínek, který se pokusil prodat Karlštejn?

Zámek Vlašim má své kořeny v gotice

Největším lákadlem města Vlašimi je zámek a park okolo něho. Zámek vznikl přestavbou původního gotického hradu, který byl založen ve 14. století na ostrohu nad řekou Blanicí. Jeho existenci dokládá dnešní válcová věž. Zámek prošel barokní úpravou a svou konečnou podobu získal v polovině 19. století, kdy bylo přistaveno pozdně klasicistní křídlo a jihozápadní trakt. V roce 1992 postihl zámek mohutný požár, v důsledku kterého byla odstraněna část přístavby západního křídla.

Čínský altán ve vlašimském parku. Foto: Pixabay

Zámek je přístupný od března do prosince a návštěvníci se mohou seznámit s historií Podblanicka. Milovníci zbraní si zde přijdou na své, protože jsou tu také exponáty, jež dokládají existenci zbrojovky ve Vlašimi. Podívat se lze na vývoj palných zbraní od doutnákového zámku po moderní opakovačky. Nechybějí ani exotické trofeje z Afriky. Na zámku je možné si prohlédnout také interiéry, které dokládají, jak žili poslední držitelé zámku Auerspergové, kteří nemovitost měli v držení od roku 1744 do roku 1945. Za návštěvu stojí i zámecká kaple sv. Vincence se štukovou výzdobou z roku 1600.

Zámecký park vznikl už v 18. století

Kromě vlašimského zámku byste se ovšem měli podívat i do jeho přilehlého zámku, který patří mezi nejstarší zámecké parky v České republice. Jeho vznik se datuje k roku 1775. Auerspergové postupně vybudovali jedinečný přírodně krajinářský park, který doplnili množstvím romantických staveb a zákoutí. Je tu k vidění Čínský pavilon, Starý hrad, Znosimská brána, Domašínská brána, Vlašinská brána, Benátská studánka, Luční altán, Stromový altán. Park má rozlohu 70 hektarů, je veřejně přístupný. Do některých budov se platí vstupné. Parkem prochází naučná stezka Vlašimských zámeckým parkem, dlouhá 3 kilometry, která představí všechna zajímavá místa.

Zdroj: vlasimskypark.cz, Mapy.cz, Wikipedia.org

Zámek Vlašim. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org /Autor: Richenza / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vla%C5%A1im_(okres_Bene%C5%A1ov)_(6.).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.