Všichni z Afghánistánu prchají, UNICEF zůstává – na jeden aspekt jeho péče politici zapomínají

Jaká bude jeho role v nově se formujícím Afghánistánu? Všude okolo vládne chaos, smrt a zmar, ale pracovníci UNICEF v Afghánistánu i nadále pokračují ve své práci, a to zejména v humanitárních programech. A jaké je jejich poslání?

Podvýživa, nedostatek pitné vody a výpadky zdravotní péče bezprostředně ohrožují životy více než milionu dětí. To není žádné sci-fi, ale skutečná realita rozvojových zemí. A právě proto česká pobočka UNICEF vyhlásila sbírku na pomoc dětem a ženám v Afghánistánu. Jsou to totiž právě tito nejslabší členové společnosti, kdo platí nejvyšší cenu za současnou krizi.

Pomoc, která je opravdu vidět

„UNICEF rozvíjí programy pomoci ve všech regionech Afghánistánu,“ uvedla ředitelka české pobočky UNICEF Pavla Gomba. „V současné chvíli navyšujeme zdravotnické i výživové programy, na řadě míst se podařilo dosáhnout znovuotevření škol.“ Tím však její výčet dosažených úspěchů nekončí ani zdaleka. „Máme zde 11 pracovišť a místní partnery, se kterými pokračujeme v dodávkách humanitární pomoci těm nejzranitelnějším. Pomoc ženám a dětem v Afghánistánu je teď ještě důležitější než kdykoliv předtím.“

Foto: Protext

UNICEF tak trochu narušuje představu některých lidí o fungování těchto programů. Není totiž závislý jen na lidech, kteří přijdou zvenčí. Naopak. Vždy se snaží do systému pomoci maximálně zapojit místní obyvatele i zdroje. Časem tak vše připravuje na to, aby se o sebe lidé odkázali postarat i sami.  UNICEF je jediná organizace OSN, jejíž činnost je financována výhradně z dobrovolných příspěvků.

Dlužno říci, že UNICEF podobnou krizi očekával a už několik týdnů předtím mobilizoval humanitární zásoby po celé zemi. Prioritou je především ochrana dětí a civilního obyvatelstva. Dobře zacílené služby by však mohly rovněž pomoci zabránit exodu obyvatelstva ze země.

Větší krize, než by se mohlo zdát

„V tuto chvíli distribuujeme hygienické soupravy, dopravujeme pitnou vodu, zajišťujeme léčbu pro podvyživené děti, pokračujeme v očkování kojenců a malých dětí. Tento týden vytvořil UNICEF v několika táborech pro vysídlené obyvatele v Kábulu bezpečné prostory pro děti, očkovací místa a výživová centra. Například za 174 Kč lze zajistit 20 balení terapeutické výživy pro těžce podvyživené děti,“ dodává Pavla Gomba.

Foto: Protext

Afghánistán navíc bojuje hned na třech frontách – čelí ozbrojenému konfliktu, třetí vlně pandemie COVID-19 a nebývalému suchu. To jsou faktory, které by dokázaly dostat na kolena i mnohem vyspělejší země. Na programy pomoci dětem jde v případě UNICEF 88,3 % všech získaných prostředků.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=37131

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.