Z Pekla až na hrad: Vydejte se na průzkum přírodní památky i zříceniny hradu na Českolipsko

Spojit příjemnou procházku přírodou s prohlídkou historické pamětihodnosti je možné i na Českolipsku. V údolí Robečského potoka mezi obcí Zahrádky u České Lípy a městem Česká Lípa se nachází Peklo. Jedná se o národní přírodní památku, která už na konci 19. století byla soukromou rezervací. Do České Lípy je to jakoby kamenem dohodil a v ní na turisty čeká zřícenina vodního hradu Lipý.

Národní přírodní památka Peklo

Když v minulosti zuřila třicetiletá válka nebo válka mezi Pruskem a Rakouskem, tak se neprostupné údolí, kde se nachází nynější přírodní památka Peklo, stávalo útočištěm obyvatel okolních obcí před rabujícími vojsky. Oblast to byla velmi zajímavá, takže někdejší majitel panství v dnešních Zahrádkách hrabě Vincenc Karel Kounic ji na počátku 19. století nechal romanticky upravit. Robečský potok byl po celém svém toku uzpůsoben k plavbě na člunu, která patřila k oblíbeným kratochvílím šlechty.

Robečský potok, Peklo. Foto: Wikimedia Commons.org, autor: Radeks https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Peklo_robecsky_potok_1.jpg

Chráněné území Peklo má rozlohu přes 5 hektarů. Robečský potok teče skalním masivem z pískovce a vytváří skalní průrvu dlouhou asi 4 kilometry. Ta končí až v Dubici, která je součástí města Česká Lípa. Skalní stěny jsou příkré a vytvářejí velmi působivý kaňon s řadou jeskyní, převisů a drobnými jamkami na povrchu skal zvanými voštiny.

Údolím vede červeně značená turistická cesta, která začíná na železniční zastávce Zahrádky. Po ní se dostanete až do České Lípy. Trasa je dlouhá asi 11 kilometrů. Nejhezčí je na jaře, kdy v mokřinách okolo potoka kvetou bledule jarní a další chráněné rostliny. Cestu můžete absolvovat jen po svých, cyklistika je tu zakázaná.

Česká Lípa a její památky

I když vás po dlouhé vycházce bude možná v České Lípě zajímat, kde byste se mohli občerstvit, tak si pak rozhodně nenechte ujít její církevní i světské památky. Stojí tu například Augustiniánský klášter, který nechal zřídit Albrecht z Valdštejna. Najdete tu řadu kostelů, morový sloup i jeden z nejstarších židovských hřbitovů v severních Čechách.

Hrad Lipý. Foto: Wikimedia Commons.org, autor: Zákupák, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lip%C3%BD_N2.JPG

V centru České Lípa stojí zřícenina původně gotického hradu Lipý, jehož historie se začala psát ve 13. století. Je dobře viditelná ze silniční estakády, jež městem prochází. Když hrad zachvátil v roce 1515 požár, nechali ho tehdejší majitelé renesančně přestavět na zámek. Ale už v roce 1681 je uváděn jako pustý. Pohromou pro zámek byl požár v roce 1820, jenž zachvátil město, a zámek vyhořel. Majitel ho pak prodal a ze zámku se stala cukerní rafinerie, jež fungovala až do Velké války. Zámek pak dále sloužil jako nouzové byty a za druhé světové války jako ubytovna francouzských zajatců, skladiště, protiletecký kryt. V roce 1957 byla zámecká budova zbourána. Naštěstí trosky hradu nebyly zcela zlikvidovány.

Do zříceniny hradu Lipý je možné se podívat. Otevírací doba je od úterý do neděle v čase od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. K vidění tu je stálá expozice věnovaná někdejší židovské menšině a cukrovarnické historii zámku. V prostorách východní brány je prohlídkový okruh seznamující s podobou hradu a životem na něm od 18. do 20. století.

Zdroj: wikipedia.org; https://www.hrady.cz/hrad-lipy-ceska-lipa; https://www.kudyznudy.cz/aktivity/vodni-hrad-lipy

Vodní hrad Lipý. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org, autor: Vítvit https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C4%8Cesk%C3%A1_L%C3%ADpa_hrad_Lip%C3%BD_3.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.