Za kamennými houbami Čech a Slovenska

Skalní útvary, připomínající houby, jsou atraktivním lákadlem pro všechny pěší výlety. Ty nejkrásnější kamenné „hřiby“ nalezneme například v Broumovských a Tiských stěnách. Poradíme vám, kudy za nimi, a jak si jejich návštěvu co nejlépe užít.

Vypadají jako z jiného světa. Za jejich vznikem stojí odlišné vrstvy kamene s rozdílnou strukturou i odolností vůči vnějším podmínkám. Tvrdší a odolnější materiál se nachází v hlavě hřibu, zatímco měkká „noha“ podléhá rychlému zubu času, reprezentovaného zejména nočním střídáním teplot v nejnižších vrstvách vzduchu u země.

Nejkrásnější kamenné houby? Jednoznačně Broumovské stěny

A začneme rovnou od toho nejlepšího. Stačí se vydat k obci Slavný na Náchodsku, přímo do Broumovských stěn. Stačí jít po značené trase a narazíte na množství půvabných exemplářů. Ty nejkrásnější se však ukrývají v lesích mimo dohled, takže se vyplatí trochu porozhlédnout po okolí.

Stačí nechat automobil na parkovišti Nad Slavným, a pak vyrazit nejdříve po žluté a následně po červené značené trase. Dojdete k charakteristicky tvarovaným kamenným houbám s tlustou nohou. Za nimi stačí odbočit vpravo a dojdete k nádherné vyhlídce do Zaječí rokle.

Tiské stěny nabídnou Hřib, ale i Želvu

Labské pískovce na Ústecku u obce Tisá lákají nejenom milovníky neživé přírodní krásy, ale i zapálené horolezce. V nejvyšších místech se skalní stěny tyčí až do výše 613 metrů. Zatímco jižní strana připomíná spíše starodávnou hradbu, ta severní je vlivem studených větrů vytvarována často až do bizarních tvarů. Najdete tu jeskyně, náměstí, převisy, jeskyně, skalní sloupy – a samozřejmě hřiby.

Za těmi je třeba zamířit do oblasti Velkých stěn. První hřib stojí kousek od známé skalní věže, nesoucí název Kazatelna. Ale vydáte-li se po železném schodišti skrz strmou rozsedlinu až na hřeben, budou vás očekávat největší lákadla Tiských stěn – kamenné útvary Hřib a Želva. A minout byste neměli ani Napoleonovu botu nebo Obří balvany v okolí. Hledáte-li fotogenické skalní stěny, tak jsou to právě tyto. Využijte toho!

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.