Český kříž u Kresčaku aneb po stopách poslední bitvy Jana Lucemburského

Krescak

Větu „Toho bohdá nebude, aby král český z boje utíkal!“ zná asi každý. Většina lidí také dobře ví, že jí (alespoň dle legendy) pronesl Jan Lucemburský v průběhu bitvy u Kresčaku. Ten, ač slepý, rozkázal rytířům své družiny, aby jej zavedli do největší bitevní vřavy, kde následně padl. Okolí Kresčaku je tak pro české cestovatele se zájmem o historii velmi zajímavou destinací. Heroický poslední boj českého krále zde navíc připomíná i několik památek.

Bitva u Kresčaku

Bitvu u Kresčaku (ve francouzštině Crécy-en-Ponthieu) patří mezi nejvýznamnější bitvy tzv. Stoleté války. Dne 26. srpna 1346 se u tohoto městečka v severní Francii, necelých 60 km severozápadně od Amiens, střetly armády francouzského a anglického krále. Na francouzské straně potom bojoval se svým vojskem i český král Jan Lucemburský.

Známý příběh o jeho statečném skonu rezonoval nejen v českém prostředí, ale i v prostředí francouzském a dokonce i anglickém (dodnes používaný symbol všech Princů z Walesu – tři pštrosí pera – odkazuje dle široce přijímané teorie (byť bez přímých historických důkazů) právě na ozdobu, kterou měl mít Jan Lucemburský v den bitvy na helmě, a kterou do svého znaku převzal z úcty k němu princ Edward). Není proto divu, že na Jana Lucemburského se zde vzpomíná i po více než 650 letech.

Krescak

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Památky na Jana Lucemburského

Putování krajem kolem Kresčaku můžete začít v místním muzeu bitvy, kde se o Janu Lucemburském samozřejmě mluví hodně. Pokračovat můžete na náměstí Jana Lucemburského, které zdobí jeho pomník. Dále se vydejte na severním směrem, kde kousek za městečkem narazíte na vyhlídkovou plošinu, ze které můžete přehlédnout celé starodávné bojiště. Nechybí samozřejmě ani naučné tabule.

Tou nejzajímavější památkou na Jana Lucemburského je ale tzv. Český kříž, který leží asi dva kilometry jihovýchodně od vlastního Kresčaku. Ten byl vztyčen pravděpodobně již v roce 1360. Tomu odpovídá i jeho stav, který uběhlá staletí neskrývá. Nápisy jsou ale stále čitelné a zahradní prvky v okolí jsou upravovány. Zajímavostí je i to, že malá kopie tohoto kříže je umístěna na nedalekém hřbitově hřbitově československých legionářů z První světové války u Arrasu.

A pokud byste ani po návštěvě všech těchto pamětihodností neměli historie (především té vojenské) dost, pak se můžete vydat k nedalekému Azincourtu, dalšímu významnému bojišti Stoleté války.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons