Skanzen Betlém, či Vojtěchova rozhledna? Město Hlinsko má také turistům co nabídnout

Město Hlinsko leží na území vrchoviny zvané Železné hory. Její název vznikl už ve středověku, kdy se zde kutala železná ruda. O Hlinsku se první písemné památky zmiňují v roce 1349, kdy v Čechách vládl Karel IV. Ale osada hrnčířů tu vznikla už dávno předtím, možná v 11. století. Městu se dostalo jméno podle jílovité hlíny, jež se nacházela v usazeninách v okolí řeky Chrudimky a která byla přímo ideální pro výrobu hliněných nádob. V moderní době si Hlinsko spojíme spíše s dřívější výrobou elektrospotřebičů značky ETA. Ve městě se můžete jít podívat do Skanzenu Betlém nebo navštívit některá ze zdejších muzeí. Neméně zajímavá je také Vojtěchova rozhledna.

Muzeum Vysočiny – Skanzen Betlém

Skanzen Betlém – to je soubor lidové architektury, který najdete na pravém břehu řeky Chrudimky v Hlinsku. Typické roubené domky, jeden vedle druhého, se tu začaly stavět v 18. století. Hlavní obživou jejich obyvatel bylo původně hrnčířství, v 19. století převládlo tkalcovství. V první polovině minulého století domy obývali rodiny továrních dělníků. Svůj původní ráz si stavby zachovaly až do 80. let 20. století, kdy se započala jejich záchrana v rámci Muzea v přírodě Vysočina.

V roce 1993 jich byla část zpřístupněna veřejnosti, aby si zde mohla prohlédnout dílny a obydlí tkalce, ševce, pilníkáře či dělníka v továrně. K vidění je tu i funkční tkalcovská dílna, v níž se vyráběly žinylkové šály. A v jednom z domků Skanzenu Betlém je expozice vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka, jež jsou součástí světového dědictví UNESCO. Do skanzenu je možné podívat celoročně, od úterý do neděle, a to v čase od 8:30 do 16:00 hodin. Za vstupenku pro dospělého zaplatíte 140 korun, snížené vstupné je ve výši 120 korun.

Radnice a tvrz v Hlinsku

Na Poděbradově náměstí v Hlinsku stojí od roku 1598 jednopatrová radnice. Původně byla bez věže. V 18. století prošla radnice barokní přestavbou. V roce 1839 byla přistavěna věž a současnou podobu budova získala v roce 1850.

Nejstarší budovou v Hlinsku je tvrz, která stojí necelých 200 metrů od radnice v ulici U tvrze. Pochází z roku 1413 a hlídala obchodní stezku. Fungovala také jako královská celnice. V průběhu času prošla několika přestavbami a dnes tvrz slouží farnímu sboru Českobratrské církve evangelické.

Vojtěchova rozhledna. Foto: Josef Kreuz (PEPan), CC BY-SA 3.0 <https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vojt%C4%9Bchovsk%C3%A1_rozhledna_(EU-CZ).jpg>, via Wikimedia Commons

Procházka na Vojtěchovu rozhlednu

Z Hlinska se můžete pěšky vydat k Vojtěchově rozhledně. Půjdete po žlutě značené turistické trase. Od tvrze je to k rozhledně asi 7,8 kilometru. Vyhlídková věž ze dřeva a kamene má tři plošiny. Ta nejvyšší je ve výšce 11,7 metru. Uvidíte z ní na Železné hory, Žďárské vrchy a při velmi dobré viditelnosti je prý možné dohlédnout až na Kralický Sněžník nebo Sněžku.

Zdroj: Mapy.cz, https://www.nmvp.cz/vysocina/, https://www.hrady.cz/tvrz-hlinsko-v-cechach

Skanzen Betlém. Náhledové foto: Stanislav Dusík, CC BY-SA 4.0 <https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hlinsko_,_Betl%C3%A9m.jpg>, via Wikimedia Commons

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.