Teploty klesají, připravte si auto na zimu

Auto a sníh

Teploty začínají pomalu, ale jistě klesat, i když zatím jen převážně v noci a brzkých ranních hodinách. Před blížící se zimou je nutné zkontrolovat vozidlo. Na co si dát pozor, abyste nebyli nemile překvapeni? Zimní období není náročné jen pro nás, ale samozřejmě i pro naše automobily. Chladné počasí jim příliš nevyhovuje. To samé samozřejmě platí o sněhu, štěrku či posypových solích. Všechny tyto faktory mohou mít nezanedbatelný vliv na stav vozidla.

 

Bezpečnost na prvním místě

V zimě jsou, díky sněhu a náledí, jízdní podmínky na silnicích zhoršené. Měli bychom mít proto auto v bezvadném technickém stavu. Před příchodem zimy si proto zkontrolujte brzdy, které jsou v tomto období velmi důležité. Pokud vám auto hůř brzdí již nyní, může se tento problém v zimě samozřejmě zhoršit.

Aby byla jízda v zimních měsících bezpečná, je třeba vyměnit pneumatiky za zimní. Zákon všem motoristům jasně udává povinnost používání zimních pneumatik od 1. listopadu do 31. března. Mnozí řidiči s přezutím vyčkávají až na první souvislou vrstvu sněhu či námrazy. Lepší však je přezout rovnou, nezaskočí vás pak nepříznivé povětrnostní podmínky. Zkontrolujte si i stav pneumatik. U těch zimních musí být vzorek minimálně 4 mm.

Zimní pneumatikyFoto: Pixabay

Kapaliny pro ochranu auta

Ideální čas nastal také na kontrolu kapalin, jejich doplnění či případnou úplnou výměnu. Důležité je zkontrolovat motorový olej. Neméně důležitá je i chladící kapalina, která může zamrznout a nadělat tak pořádnou neplechu. Po letních měsících může vlivem podmínek ubývat nebo může být nutné ji vyměnit za nemrznoucí, která odolá velmi nízkým teplotám.

Zapomínat se nevyplácí ani na vodu v ostřikovačích, kterou je třeba doplnit rovněž s nemrznoucí účinkem. Ostřikovače pomáhají odstranit ze skla námrazu a sníh, zaslouží si tak řádnou péči. Při dolévání vody zkontrolujte i stav stěračů, zejména pak gumiček.

 

Na co dalšího si dát pozor?

Samozřejmě je vhodné zkontrolovat si i světla a funkční mlhovky. Ideální volbou může být rovněž preventivní proměření autobaterie, aby vás v mrazech nezaskočilo nestartující auto. Vozidlo lze na zimu také ošetřit vhodnou autokosmetikou, aby nepřišlo k příliš velké úhoně. Během zimního období ve výbavě auta zajisté oceníte škrabku a smetáček, případně i rozmrazovač zámků.

 

 

Zdroj info: https://www.srovnejto.cz/blog/pripravte-auto-na-zimu-co-zkontrolovat/

Zdroj info: https://www.garaz.cz/clanek/az-se-zima-zepta-mate-pripravene-auto-21000238

 

Náhledové foto: Pixabay

Ráda cestuji a o své zážitky se podělím i s vámi.