Znáte Kounovské řady? Údajně určovaly polohu nebeských těles

Kounovské řady

Mezi další českou záhadu patří méně známé Kounovské kamenné řady. Jde o stovky metrů dlouhé řady balvanů na vrchu Rovina, o kterých se již přes sedm desetiletí vedou spory. Náhorní plošina nad Kounovem u obce Domoušice v lounském okrese skrývá tajemství, které spoustě archeologů již po mnoho let nedává spát. Kounovské kameny jsou nazývány za pravěkou megalitickou observatoř.

Kounovský objevitel

Ten, kdo objevil Kounovské kamenné řady, byl kounovský učitel Antonín Patejdl. Řekl a napsal, že jde o jedinečné prehistorické stavby v rámci střední Evropy. A jejich vznik doposud nebyl datován (zatím se zaujímá stanovisko, že se tu jednoho dne prostě objevily – prostě je to záhada…). Jedno je ale jisté. Předtím, než tento přírodní úkaz vzniknul, byla celá plošina nezalesněná. Objevují se různé teorie, k čemu se kounovské řady používaly (od observatoře až po středověké označení hranic polí či lesa.

Velké kameny ukryté v lese

Kounovské řady 2
Foto: Václav Štorek, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stone_Pegas.jpg#/media/File:Stone_Pegas.jpg

Řady, které jsou nyní ukryté v lesích, jsou opravdu velké. Byly rozprostřené na ploše několika hektarů a podle odhadů, je tvořilo několik tisíc kamenů. Některé z nich jsou však tak mohutné, že nikdo nedokáže pochopit, jak se sem vlastně dostaly. Celkem obsahují zhruba 2000 křemencových kamenů, nejčastěji o průměru 80 cm. Jejich řady se táhnou v délce až několik set metrů. Jsou sice rozmístěny v nepravidelných rozestupech, ale zato běží vedle sebe – jsou prakticky rovnoběžné a skoro přesně ve směru od severu k jihu.

Nejspíše šlo opravdu o starověkou observatoř

Jako nejpravděpodobnější možností se jeví, že šlo o jakousi observatoř, která měla za úkol ukázat polohu určitých nebeských těles. Spojnice mezi významnými kameny v projekci na obzor totiž ukazují polohy některých nebeských objektů – dokonce i Slunce. Ale i tak tu panuje otázka! Byly záhadné kounovské kamenné řady pravěkým chrámem k uctívání slunce nebo pohanským kalendářem? Pojďte se sem podívat a zkuste spolu s námi přijít na kloub tomuto přírodnímu úkazu…

Zdroje info: epochaplus.cz, kudyznudy.cz

Náhledové foto: Wikimedia commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kounovsk%C3%A9_kamenn%C3%A9_%C5%99ady.