Zřícenina hradu Landštejn – strážní pevnost na sporné hranici

01_landstejn

Hraniční oblast tzv. Vitorazska mezi Novými hrady a Třeboní byla v době středověku předmětem mnoha sporů a svárů. Ty byly i důvodem pro stavbu pevnostního hradu Landštejn, který má dnes podobu monumentální zříceniny, která je pro obdivovatele krásné krajiny i milovníky historie ideálním cílem výletu.

Historie Landštejna

Okolo roku 1220 založil Landštejn král Přemysl Otakar I., který chtěl tímto krokem posílit ochranu svých hraničních území a nedaleké zemské stezky. V druhé polovině 13. století přešel hrad do majetku Vítkovců, kteří v té době patřili mezi nejmocnější rody v celém českém království.

Za husitských válek, kdy jej vlastnili Krajířové z Krajku, byl Landštějn obléhán vojsky Jana Žižky, hrad během obléhání vyhořel. Dodnes však nevíme, jestli se Žižkovi skutečně povedlo do hradu vstoupit. Poté, co Krajířové v roce 1579 hrad opustili, začíná jeho úpadek. Od roku 1945 je hrad ve vlastnictví státu a po rekonstrukcích probíhajících od 70. let je od roku 1990 je přístupný pro veřejnost.

02_landstejn

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak a kudy na Landštejn?

K hradu se lze nejlépe dostat po silnici z Nové Bystřice na Slavonice, ze které lze odbočit do městyse Staré Město pod Landštejnem a následně dále k vesnici Landštejn a k hradu, který leží asi 3 kilometry od Starého Města. Pod hradem jsou k dispozici dvě parkoviště.

Pro návštěvníky je připraven prohlídkový okruh, jehož projití zabere cca 60 minut. Každý návštěvník si volí své tempo, průvodce zde nemají. Součástí prohlídky jsou informační tabule rozmístěné po celé zřícenině a také vstup na věž, ze které je nádherný výhled do krajiny.

Hrad má otevřeno od května do října, většinou od úterý do neděle (o prázdninách každý den a v říjnu pouze o víkendech). Pro dospělého je vstupné 100 Kč a samozřejmostí je možnost koupit si zde drobné občerstvení a suvenýry.

Budete-li trávit čas v Jižních Čechách, návštěva Landštejna je dobrou volbou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com