8 nejdůležitějších zásad zdravého opalování

Pokud se nemůžete dočkat, až letos zase vyrazíte někam k vodě, měli byste vědět, že přílišné vystavování intenzivnímu slunečnímu záření vaší pokožce nijak zvlášť neprospívá. Naopak se může jednat o velmi nebezpečnou aktivitu, v rámci které byste měli dodržovat několik důležitých pravidel. Připravili jsme pro vás soubor zásad, které se vám budou hodit nejen při pobytu u moře, ale i na dovolené v Česku. Toužíte-li po bronzové pokožce, můžete ji získat i bezpečně. Takové opalování vám zároveň vydrží mnohem déle, a navíc neohrozíte své zdraví.

Jaká zdravotní rizika hrozí při nesprávném nebo příliš intenzivním opalování?

Nebudete-li dodržovat základní pravidla ochrany pokožky před sluncem, vaše kůže bude rychleji stárnout, objeví se na ní pigmentové skvrny, vrásky a bolestivé spáleniny. Sluneční záření může pokožku nenávratně poškodit a způsobit na ní degenerativní změny. Zároveň výrazně vzrůstá riziko rakoviny kůže a vzniku nádorů.

Bez kvalitní kosmetiky na opalování ani ránu

Bez ohledu na to, zda se letos chystáte vyrazit k moři, nebo strávíte víkendy u přehrady či rybníka, chraňte svou pokožku vhodně zvolenými kosmetickými přípravky. Ty se liší faktorem SPF, ale také složením a vlastnostmi.

 svetcestovatele.cz_bioderma-cz_com_01

SPF faktor udává, jak dlouho po aplikaci vás bude krém efektivně chránit před spálením. Logicky tedy platí, že vyšší SPF garantuje delší ochranu. Pro osoby se světlou pokožkou by měly být jasnou volbou krémy s faktorem 50.

Dobrou volbou je produktová řada kosmetiky na opalování Photoderm značky Bioderma. Pro děti je určen přípravek Photoderm Kid bez obsahu nežádoucích parabenů, parfemace a oktokrylenu. K žádoucím vlastnostem naopak patří voděodolnost, fotostabilita, hypoalergennost a nekomedogennost.

 svetcestovatele.cz_bioderma-cz_com_02

Kromě krému na opalování si nezapomeňte přibalit balzám na rty (opět s UV faktorem), láhev s vodou a pokrývku hlavy či slunečník.

Před slunečními paprsky byste se měli chránit také tehdy, když vykonáváte nějakou fyzicky náročnější aktivitu. Sluníčko vás může spálit také při jízdě na kole, při hraní plážového volejbalu a podobně. Představa, že se spálíte pouze na plážovém lehátku, je samozřejmě mylná.

Zásady zdravého opalování v kostce

1)      Než vyrazíte ven, aplikujte na celé tělo kvalitní opalovací krém s vysokým SPF faktorem.

2)      Vyhýbejte se přímému slunci a zdržujte se především ve stínu. Věřte, nebo ne, ale opálíte se i tak.

3)      Dbejte na pitný režim a nekonzumujte alkohol, který způsobuje dehydrataci organismu, nevolnost a bolesti hlavy.

4)      Opalovací krém nanášejte v pravidelných intervalech, a to především poté, co vylezete z vody. I voděodolné přípravky se mohou částečně omýt.

Closeup on smiling young woman applying sun block creme

5)      Sluneční paprsky vás mohou spálit i při potápění a šnorchlování. Pronikají až do vzdálenosti 1,5 metru pod vodu!

6)      Hlavu chraňte kloboukem, čepicí či šátkem. Vyhnete se úžehu a ochráníte i své vlasy.

7)      Na přímé slunce nechoďte mezi jedenáctou až patnáctou hodinou, a to především s malými dětmi.

8)      Po opalování nezapomeňte na pokožku aplikovat speciální tělové mléko.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.