Do Boskovic do židovského města, na empírový zámek a zříceninu gotického hradu

V okrese Blansko leží třiatřicet kilometrů od Brna na hranici Drahanské vrchoviny město Boskovice, které jako trhová osada vzniklo asi ve 13. století. Lidé tu ale žili už mnohem dříve, o čemž svědčí archeologické nálezy. V současné době se Boskovice pyšní svým historickým jádrem včetně židovského ghetta a empírového zámku, od kterého je kousek ke zřícenině hradu.

Židovské město v Boskovicích

V jižní části Boskovic se na ploše pěti hektarů rozkládá židovské město, jež je jedno z nejzachovalejších v České republice. Každým rokem se tu koná Festival pro židovskou čtvrť. Letos se na začátku července uskutečnil již jeho 31. ročník. K nejstarší části židovského ghetta patří okolí náměstí U Vážně studny, ulice U Koupadel a ulice Traplová.

V celém židovském městě v současnosti najdete na dvacet budov, bránu, kašnu a masné krámy. Ovšem nejvýznamnějších stavbou je synagoga Maior z roku 1639. Židovský hřbitov v Boskovicích patří mezi největší a nejcennější v České republice. Obsahuje asi dva a půl tisíce náhrobků. Poutním místem na něm je hrob rabína Samuela Ha-Leviho Kolina.

Boskovický zámek

Zámek v Boskovicích má empírovou podobu z počátku 19. století, kdy ho vlastnil Ditrichštejnové. Původně na jeho místě ale stál dominikánský klášter, který byl zrušený patentem císaře Josefa II. v roce 1784 a ze kterého se stala na krátký čas manufaktura. Pak se ale rozhodli Ditrichštejnové ji přestavět na čtyřdílnou empírovou budovu s vnitřním arkádovým dvorem. Její okolí bylo upraveno jako anglický park.

Když v roce 1850 vymřel rod Ditrichštejnů po meči, panství přešlo na nejmladší dceru Terezii Rosu, jež se provdala za hraběte Alfonse Fridricha Mensdorf-Pouilly. V majetku tohoto rodu je zámek i v současné době. Jeho část slouží jako hotel a restaurace, další část je možné si prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek, které se konají od července do srpna denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hodin. Plné vstupné vás vyjde na 180 korun, snížené za děti, studenty a seniory je ve výši 120 korun.

Židovské město v Boskovicích. Foto: Pudelek; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Boskovice_(Boskowitz)_-_%C5%BEidovsk%C3%A9_m%C4%9Bsto_(01).JPG

Zřícenina hradu Boskovice

Ve vzdálenosti zhruba jednoho kilometru od boskovického zámku stojí nad městem zřícenina gotického hradu Boskovice, který svou rozlohou 64 arů patří mezi největší hradní zříceniny na Moravě. Hrad vznikl asi ve 13. století a jeho staviteli byl pravděpodobně rod pánů z Biskupic. Ten o hrad přišel v době moravských markraběcích válek mezi markrabaty Joštem a Prokopem. Zničený boskovický hrad zabavil markrabě Jošt v roce 1398 a dal ho jako léno Erhartovi z Kunštátu.

A tak se hrad dostal i do držení otce krále Jiřího z Poděbrad, Viktorína Bočka z Kunštátu a Poděbrad, jenž se podle historických pramenů patřil mezi vykonavatele poslední vůle Jana Žižky z Trocnova. Po jeho smrti hrad zdědil Jiří z Poděbrad, jenž ho ale předal opět rodu pánů z Boskovic, a to jako úhradu dluhů.

Mezi pozdějšími vlastníky boskovického hradu patřili i Ditrichštejnové a Mensdorf-Pouilly. V současnosti je hrad Boskovice přístupný veřejnosti, a to od úterý do neděle v čase mezi 9:30 a 18:00 hodin. Plné vstupné vyjde na 120 korun, snížené na 90 korun, děti platí 50 korun. Do hradu mohou i psi, ale jen na vodítku a s náhubkem.

Zdroj: http://www.zamekboskovice.cz/; http://www.hradboskovice.cz/

Zřícenina hradu Boskovice. Náhledové foto autor: Mardoko; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C5%99%C3%ADcenina_hradu_Boskovice_*.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.