Český Krumlov klenot jižních Čech – když si musíte vybrat, navštivte hlavně Vnitřní město a Plešivec

Českém Krumlově

Český Krumlov klenot jižních Čech. Jednou jsem se vydala s kamarádkou a našimi dětmi na několikadenní výlet do jižních Čech. Jedním z míst, které jsme chtěli navštívit byl právě Český Krumlov. Pokud vás, stejně jako mě, napadlo, že to v letním parnu se čtyřmi dětmi nemusí být žádná sranda, jste vedle.  Fakt je, že když jsem před dětmi zmínila Český Krumlov, protáhly obličeje s dotazem jestli hoďka bude stačit. Nestačila, ale jim. Nakonec jsem je z města málem nedostala.

Příjezd do Českého Krumlova

Pokud si jako já vyberete pro příjezd auto, vězte, že do centra Českého Krumlova je vjezd zakázán a stání mimo určená záchytná parkoviště nedoporučuji. Jednak budete bloudit a pak je většina parkovišť obsazena místníma. Oproti tomu jsou záchytná parkoviště dobře označená i s počtem volných dostupných míst. Zároveň jsou v docházkové vzdálenosti od centra.

Krásy a památky Českého Krumlova

Český Krumlov je známý především pro Státní hrad a zámek, který patří mezi nejrozsáhlejší památkové areály na našem území. Zámek se zámeckou zahradou i hrad rozhodně stojí za prohlídku a vůbec se nebojte, že by děti nezaujal. Nádherné výhledy na řeku a historické jádro Českého Krumlova uchvátí úplně všechny návštěvníky.

Historické jádro Českého Krumlova, města na Vltavě, je zapsáno na seznamu UNESCO již od roku 1992.

Hrad a zámek v Českém Krumlově

Hrad a zámek patřím mezi významné části městské památkové rezervace, protože z její rozlohy zabírá téměř 40 procent. Díky vyvýšené poloze je dominantou historického jádra zámek.

Zámek a gotický farní kostel sv. Víta jsou národními kulturními památkami a velmi cennými objekty ve městě. Pět zámeckých nádvoří se rozkládá vzhůru od městské části Latrán.

Za zmínku a prohlídku stojí také zámecká zahrada, která má výměru 10 hektarů.

Český Krumlov,

Foto: Pixabay

Vnitřní město – městská část

Centrální městkou částí je spolu s Ostrovem Vnitřní město. Ostrov obklopuje meandr řeky Vltavy. Vnitřní město je s ostatními částmi spojeno třemi mosty. Lazebnickým, mostem Dr. Edvarda Beneše a most Na Horní bráně. A také ještě tzv. Jelení lávka.

Můžete zde navštívit tyto památky:

  1. Širokou ulici – nejširší městskou ulici. Kdysi byla využívána k trhům

  2. Krčínův dům – stavba ze 16. Stolení s renesanční fasádou

  3. Kašna s morovým sloupem – morový sloup z roku 1716, ke kterému byla v 19. století přistavěna kašna

  4. Kaplanka – dům z pozdní gotiky s raně renesančními prvky

  5. Vlašský dvůr – gotická stavba

  6. Jezuitská kolej

Ve Vnitřním městě je mnoho zachovalých gotických nebo renesančních městských domů. Něco málo je jich také v barokním provedení.

Procházka starobylými uličkami je přímo balzám na duši. Neustále je co objevovat.

Latrán – městská část

Tato městská část byla kdysi samostatné město. Nachází se severně od Vnitřního města, za řekou a s Vnitřním městem je spojena Lazebnickým mostem.

Památky, které najdete v Latránu jsou:

  • Zámecký pivovar

  • Kostel sv. Jošta

  • Minoritský klášter

Mezi zajímavosti v Latránu patří také bývalá městská část Neustadt, nyní ulice Nové město, které bylo osídleno již v 5. tisíciletí před naším letopočtem.

Plešivec – městská část

Tato městská část leží jižně, na levém břehu Vltavy. K jižnímu okraji historického jádra Českého Krumlova přiléhá předměstím a je zde stejnojmenné sídliště.

Mezi zajímavosti Plešivce patří:

  • Synagoga

  • Fotoateliér Josefa Seidela

  • Plešivecké náměstí

Také zde najdete řadu renesančních domů.

Zdroje: https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/unesco/historicke-centrum-ceskeho-krumlova, https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%BD_Krumlov

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.