Hlava velociraptora a zobák tukana – přesně takhle vypadá nově objevený bizarní pravěký pták

Hlava velociraptora a zobák tukana – přesně takhle vypadá nově objevený bizarní pravěký pták. Vědci nedávno objevili zkamenělou lebku ptáka, který žil před 68 miliony lety na severozápadě Madagaskaru během pozdní křídy. Tento pták, velikosti vrány, má kuriózní rysy, včetně tváře podobné velociraptorovi a zobáku podobného tukanům.

Tato informace pochází z nové studie, a profesor anatomie Patrick O’Connor z Ohio University to potvrdil v e-mailu pro Live Science. Tato zkamenělá lebka poskytuje fascinující pohled na evoluci ptáků v průběhu druhohor a pozdní křídy, kdy na Zemi ještě chodili dinosauři.

Tak křehký, že ho nebylo možné vyzvednout

Nálezy ptačích fosílií jsou vzácné kvůli lehkým a křehkým kostem, které se snadno poškodí. V roce 2010 byla ale v bloku pískovce nalezena lebka ptáka jménem Falcatakely forsterae, což bylo velkým překvapením. Kvůli křehkosti materiálu nebylo možné kosterní pozůstatky vyjmout. Místo toho byly pozůstatky vymodelovány a vytisknuty na 3D tiskárně na základě pozorování a zkoumání.

Větší pozornost se ptákovi dostala až v roce 2017, kdy vědci použili CT (počítačovou tomografii) k tomu, aby zjistili, že má tento relativně malý pták zobákovou stavbu, která nebyla v období druhohor obvyklá.

Foto: Pixabay

Jak poznat pravěkého ptáka

V moderních ptácích se pod zobákem obvykle nachází pouze jedna kost. Toto pravidlo platí pro všechny živé ptáky. U nedávno objeveného ptáka jménem Falcatakely forsterae dosud nebylo stanoveno, zda se toto pravidlo týká i jeho zobáku. Většina ptáků žijících v druhohorách měla zobáky podobné svým dinosauřím předkům, s kostí pod zobákem a velkou horní čelistí. Falcatakely má obličej tvořený stejnými kostmi a podobným způsobem jako velociraptor. Co je pozoruhodné, je to, že se s tímto původním uspořádáním kostí vyvinul tvar zobáku, který připomíná moderní ptáky.

Co je ještě dobré vědět:

Madagaskar byl izolovaným ostrovem, kde se vyvinulo mnoho specifických druhů živočichů. Žil tu například Rahonavis, malý dinosaurus z období pozdní jury, který byl objeven v sedimentech na severu Madagaskaru. Byl to ptakopánvý dinosaurus, který měl znaky jak ptáka, tak ještěra. Největším predátorempak byl Majungasaurus: Tento teropodní dinosaurus žil také na Madagaskaru během pozdní jury. Byl to masožravý dinosaurus a jeden z největších dinosaurů, kteří byli na ostrově objeveni.

  • Název Falcatakely forsterae je kombinací slov z latiny a malgaštiny, což je jazyk Madagaskaru.
  • Tento pták pravděpodobně obýval pláně a bažiny.
  • Výzkum naznačuje, že tento druh ptáka měl několik zubů.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Dinosau%C5%99i_z_Madagaskaru, https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3087242-vedci-nasli-na-madagaskaru-fosilii-sileneho-tvora-podivny-savec-nemel-v-risi-zvirat, https://www.dotyk.cz/magazin/majungasaurus-crenatissimus-30000103.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.