Moravský kras nejsou jen krasové jeskyně a propast Macocha. Uvidíte tu také zříceniny hradů Holštejn a Blansek

Moravský kras je místem, které stojí za to navštívit. Nabízí krásnou přírodu a přírodní památky v podobě krasových jeskyní, jichž je tu hned několik. Nejznámější je Macocha, ale i ty ostatní jsou zajímavé. Kromě jeskyň tu můžete narazit i na zříceniny hradů Holštejn a Blansek.

Hrad Holštejn

Do vesničky Holštejn, jenž se nachází sotva dvacet kilometrů od Blanska, se lze dopravit po vlastní ose, autem, autobuse či na kole. Ke zřícenině stejnojmenného hradu je to necelých osm set metrů, které zdoláte po červeně značené turistické trase. Jedná se o polní cestu, která vás dovede k vápencové skále. Až na hrad se dostanete po prudší úzké pěšince. Holštejn si nechal postavit ve druhé polovině 13. století Hartman z Ceblovic.

Když jeho rod vymřel, dostal se do rukou rodu Hrutoviců, konkrétně Vokovi, jenž se jako první začal psát z Holštejna. Tento rod se zapsal do historie zejména v období markraběcích válek na Moravě a v období husitství. V 15. století se hrad stal majetkem pánů ze Sovince, později Černohorských z Boskovic. Poslední majitelkou byla Markéta z rodů pánů z Popůvek. Od 30. let 16. století je hrad opuštěný.

Hrad Holštejn. Foto: I, Prazak, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Jeskyně Lidomorna

Z hradu Holštejn, když se budete vracet do vesničky, můžete odbočit napravo k jeskyni Lidomorně, jíž se říká také Hladomorna. Sám její název vypovídá o účelu jejího využití v minulosti. V době existence hradu fungovala jako hradní vězení. Její vchod byl zazděný a vězni byli do jeskyně spouštěni otvorem z hradu. Když byla jeskyně objevena, bylo na jejím dně nalezeno dost kosterních lidských pozůstatků chudáků, kteří v ní zemřeli. Nejspíš hladem. Do jeskyně se lze podívat skrze hlavní vchod, který je nyní již přístupný.

Hrad Blansek, jeskyně Balcarka a propast Macocha

Ze zříceniny hradu Holštejn se vydejte po červené trase, dlouhé asi osm kilometrů, po níž se dostanete pěšky až na zříceninu hradu Blansek. Půjdete okolo jeskyní Stará Rasovna, Piková dáma, Spirálka. Projdete obcí Ostrov u Macochy, kde můžete omrknout kostel svaté Máří Magdaleny. Bylo by škoda minout jeskyni Balcarka, jež se pyšní bohatou krápníkovou výzdobou. Její vstup je zpoplatněný. Odtud je to k hradu Blansek asi čtyři kilometry.

Na cestě ale na vás čeká nejatraktivnější místo celého Moravského krasu – propast Macocha. Po dvou kilometrech dorazíte ke zřícenině, která je vzdušnou čarou prakticky naproti Macochy. U jeskyně Pod Salmovkou ale musíte odbočit na zelenou trasu. Hrad Blansek se nachází v nadmořské výšce 465 metrů. Ve 13. století ho nechal vybudovat olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku. K hlavní části zříceniny se lze dostat od rozcestníku Blansek – zřícenina. Ujdete asi dvě stě metrů dolů po pěšině a budete na místě.

Zdroj: Mapy.cz, Vladimír Pohorecký: Rozhledny a ztracené hrady, ISBN 978-80-87530-24-5

Hrad Blansek. Náhledové foto: Jiří Komárek, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.