Příjemným jednodenním výletem může být cesta na zámek Liběchov nedaleko Mělníka. Zajímavé je i jeho okolí

Přibližně na půli cesty mezi Štětím a Mělníkem leží město Liběchov, které patří k nejmenším ve Středočeském kraji. I když je město malé, jeho historické osídlení sahá až do neolitu, což dokládají archeologické nálezy v podobě kamenných nástrojů a nádob z vypichované keramiky. První písemná zmínka o Liběchově ale pochází až ze 13. století. K historickým památkám, které ve městě jsou k vidění, patří barokní zámek, kostely svatého Havla a svatého Ducha, křížová cesta či nedaleká jeskyně Klácelka.

Zámek Liběchov

Osmnácté století bylo pro město Liběchov ve znamení stavebního a hospodářského rozkvětu. Výsledky této činnosti jsou zde viditelné dodnes. Týká se to především liběchovského barokního zámku, jemuž vzhled vtiskl císařský dvorní architekt František Maxmilián Kaňka. Původní podkovité jádro vodní tvrze ze 14. století bylo uzavřeno novým barokním obdélným křídlem se sallou terrenou v přízemí a se slavnostním sálem v patře. Upravena byla i zámecká zahrada, která byla doplněna sochami od Matyáše Bernarda Brauna.

Pro zámek bylo významným obdobím i 19. století, protože jeho tehdejší majitel Jakub Veith, textilní podnikatel, a jeho mladší syn Antonín Veith si sem zvali významné umělce a učence. Například filozof Bernard Bolzano zde napsal svůj spis Paradoxy nekonečna.

V roce 2002 zámek Liběchov postihla ničivá povodeň, která způsobila, že až do letošního roku byl veřejnosti nepřístupný. Letos byl po dlouhých dvaceti jedna letech znovu otevřen, a to v hlavní návštěvnickou sezónu. Přístupná je také zámecká zahrada se sochařskými díly.

Jeskyně Klácelka. Foto: Czeva; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kl%C3%A1celka_01.jpg

Okruh Václava Levého

Vydat se můžete po modré turistické trase zvané Okruh V. Levého, dlouhé 12 kilometrů, jež návštěvníky provede po dílech Václava Levého vytesaná do skal v okolí města Liběchova a obce Želízy. Čertovy hlavy jsou vysoké až 9 metrů. Zajímavé je i dílo Blaník před jeskyní Klácelka – 2,5 metru vysoké reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého a Zdeňka Zásmuckého.

Jeskyně Klácelka

Od zámku v Liběchově je jeskyně Klácelka vzdálena asi 1,6 kilometru. Jedná se o pískovcový blok s reliéfy, jež opět vytvořil ve 40. letech 19. století sochař Václav Levý. Zpodobňují české hrdiny, zvířata z bajek a trpaslíky. Jeskyně je volně přístupná.

Zdroj: https://www.libechov.cz/turisticke-informacni-centrum; https://cs.wikipedia.org/wiki/Lib%C4%9Bchov_(z%C3%A1mek)

Zámek Liběchov. Náhledové foto: Horakvlado; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lib%C4%9Bchov_(z%C3%A1mek),_z%C3%A1meck%C3%BD_park,_Lib%C4%9Bchov,_okr._M%C4%9Bln%C3%ADk,_St%C5%99edo%C4%8Desk%C3%BD_kraj_12.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.