Romantické pohledy a technické unikáty, kde je najít?

Les Království

Rádi jste u vody a posloucháte, jak to někde šplouchne? Udělejte si výlet podle svého gusta nejen ke slavným vodám, kde se něco natáčelo. Ochranné valy, přehrady, potoky, potůčky, řeky a rybníčky, to vše na vás čeká po celé české republice!

Zásobárny, zajištění proti povodním, zdroj energie, ale také místo pro lezení nebo příležitostnou zábavu. Některé přehrady jsou chráněné a oplocené, ale jiné vás uvítají a nabízejí poučnou exkurzi, abyste se mohli dozvědět, jak se podařilo projekt naplnit.

Unikátní přehrada ze starých časů

Zvláštní přehrada Les Království je postavena v pseudogotickém stylu na horním toku Labe a mnozí ji považují za nejkrásnější v zemi. Jejím cílem bylo zklidnit dění v Podkrkonoší, které sužovaly různé přívalové vlny. Její výstavba začala v roce 1910 a s délkou 218 metrů se stala nejdelší přehradou v tehdejším Československu. Stavba, která se tyčí do výšky téměř 33 metrů, je otevřená a po koruně hráze vede cesta.

Technika vede?

Nejvýkonnější vodní elektrárna v České republice se jmenuje Dlouhé stráně a nachází se v Hrubém Jeseníku. Mezi horní a dolní nádrží je výškový rozdíl více než 500 metrů a pohyb vody mezi nimi přispívá k vyrovnání energetické soustavy v celé zemi. Konkrétně horní nádrž je ve výšce 1 350 m a obvodová hráz, která je dlouhá 1 750 m, je bezvýhradně přístupná. Dostanete se k ní po cyklostezce a turistické značce, k výstupu vybízí lanovka z Koutů nad Desnou. U dolní nádrže se vydáte na výlet v rámci podzemní elektrárny.

Dlouhé stráně
Zdroje: Pixabay

Za nejlepším koupáním do „českého moře“

Lipenská nádrž
Zdroje: Pixabay

Nejvíce přehrad je postaveno na Vltavě. Jihočeský Lipenská nádrž byla vybudována v padesátých letech minulého století a pokrývá území o rozloze 48,7 km², což z ní dělá nejen největší přehradu, ale navíc i největší vodní plochu na území České republiky. Od nádrže se v podstatě očekávalo, že bude pomáhat v rámci boje proti přívalovým vodám, ale časem se navíc začaly roztáčet turbíny nedaleké vodní regulační elektrárny. Každopádně v důsledku rozvoje zanikla řada měst a osad a také oblíbené Srdce Vltavy! Dnes se Lipno stalo převažujícím cílem návštěvníků, ale klid a pohodu objevíte při výletech po okolí.

Zdroje info: kudyznudy.cz, vodnistarzci.cz

Náhledové foto: