Seznamte se s nejsevernějším městem na světě – život tady je opravdu drsný, i alkohol je na příděl

Longyearbyen je malé město ležící na Špicberkách (Norsko). Založil ho v roce 1906 americký obchodník John Munro Longyear. Právě on si tu vizionářsky otevřel uhelný důl a založil těžařskou kolonii přímo na břehu ledového fjordu.

Dvě třetiny populace dnes tvoří norští občané, další jedna třetina (což je téměř 800 lidí) pak pochází z mnoha dalších zemí a většinou jsou tu jen na několik měsíců v roce. Více lidí ve městě tu proto během všedního dne mluví anglicky než norsky.

V nejsevernější obydlené výspě světa

Život v Longyearbyenu je velmi podobný životu v jiných norských městech. Místní noviny Svalbardposten jsou nejsevernějším tištěným týdeníkem na světě. A lidé se zde snaží vařit hlavně z místních surovin. Tedy především z ryb. To však není lehké, protože Špicberky jsou doslova arktická kamenná poušť s malým množstvím srážek.

Náhledové foto: Pixabay

Alkoholické nápoje jsou k dispozici pouze na jednom jediném místě a to ve státní prodejně Nordpolet. Turisté musí k nákupu předložit (kromě dostatku hotovosti) také rezervaci zpátečního letu a místní si nákup zase odepíšou ze své kvótové karty, která jim povoluje zakoupit maximálně 24 lahví piva a 1 litr tvrdých lihovin měsíčně.

Život na severu má i své výhody

Tak proč tu vlastně někdo bydlí? Tak především tu nemusíte však platit DPH a daň z příjmu je o rovných 50 % nižší než v jiných částech Norska. A to se rozhodně vyplatí.

Na ostrov míří také řadě turistů – asi 30 000 ročně, a to především kvůli ledním medvědům a polární záři. Mimochodem věděli jste, že Špicberky jsou jediným místem na světě, kde můžete vidět polární záři i ve dne? A aby toho nebylo málo, v Longyearbyenu se nepohřbívají ani mrtví, protože se díky velkému chladu pod zemí jednoduše nerozkládají. Velmi staří a nevyléčitelní pacienti jsou proto chtě-nechtě přesouváni do Osla, které se stane i místem jejich posledního odpočinku.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://en.visitsvalbard.com/visitor-information/destinations/longyearbyen

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.