Zámek Janovice u Rýmařova má do plné krásy ještě daleko, přesto uchvátí svou zajímavou architekturou

Nejzápadnějším městem v Moravskoslezském kraji je Rýmařov, který leží na hranici Nízkého a Hrubého Jeseníku. Říká se o něm, že patří k nejdeštivějším místům u nás. I za deště lze ovšem navštívit zdejší zajímavou pamětihodnost, která se nachází v městské části Janovice. Je jím barokní stejnojmenný zámek, jenž se po dlouhých letech chátrání dočkal celkové rekonstrukce. Co v něm můžete vidět?

I Rýmařov láká k návštěvě

Když bude v Rýmařově během vaší návštěvy pršet, můžete se jít schovat do městského muzea na Náměstí Míru, kde se seznámíte s expozicemi, jež mapují historii regionu od pravěku do první poloviny 20. století. V budově textilky Hedva v Opavské ulici je otevřena prohlídková trasa Dějiny textilnictví na Rýmařovsku. V budově bývalého gymnázia zase sídlí Muzeum turistických známek.

Náměstí v Rýmařově. Foto autor: Danuše Kotrlová; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:R%C3%BDma%C5%99ov,_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_M%C3%ADru.jpg

Zámek Janovice

Z centra Rýmařova je to do Janovic k zámku asi dva a půl kilometru. Dostanete se tam pěšky či na kole po cyklostezce č. 6077, která je zároveň silnicí. Na místě janovického zámku stávala gotická tvrz, kterou nechal vybudovat pán Petr ze Žerotína v letech 1520 až 1530. O padesát let později byla tvrz přestavěna na renesanční zámek.

Nejmodernější šlechtické panství na severní Moravě

To ji vlastnil štýrský šlechtic Ferdinand Hofmann z Grünbüchlu, který byl bratrancem posledních Rožemberků Viléma a Petra Voka a zároveň i osobním přítelem císaře Rudolfa II. Na zámek v Janovicích se tento vzdělaný šlechtic uchýlil, když musel opustit kvůli své luteránské víře opustit císařský dvůr v Praze. V době jeho vlády zde patřilo janovické panství k nejmodernějším na severní Moravě. Zároveň na zámku přijímal náboženské emigranty ze Štýrska a Rakouska, kteří utíkali před protireformací. V hospodářských reformách pokračoval i jeho syn Ondřej Hofmann, který většinu robotních povinností nahradil námezdní prací.

Od Harrachů do současnosti

Později se ve vlastnictví zámku vystřídali Dietrichštejnové a Harrachové. Posledně jmenovaní provedli zásadní pozdně barokní přestavbu zámku. Harrachové vlastnili zámek až do roku 1945. Pak ho čekal běžný osud šlechtických sídel v socialistickém Československu. JZD ho využívalo jako sklad, byl tu i archiv. Bohužel desítky let nebyly investovány peníze do jeho opravy, takže zámek chátral.

Naštěstí se ale opravy dočkal a jejím výsledkem je, že je zatím zpřístupněn jeden prohlídkový okruh, a to Svět „janovických“ Harrachů. Návštěvníci mohou vidět většinou prázdné prostory, ale i ty stojí za to si prohlédnout. Pak jsou tu k dispozici dobové fotografie, jež mapují rod Harrachů. Vstupné vás vyjde na 120 korun za dospělého, 100 korun za seniora a 40 korun za děti. Zámek je od července do srpna otevřený od úterý do neděle v čase od 9:00 do 16:00 hodin.

Zdroj: https://www.zamek-janoviceurymarova.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Janovice_(z%C3%A1mek)

Zámek Janovice. Náhledové foto autor: Palickap; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Janovice_(R%C3%BDma%C5%99ov),_z%C3%A1mek_(7).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.