Barokní zámek Kunín patří mezi nejbohatěji vybavená šlechtická sídla v tuzemsku

Když se vydáte z Nového Jičína na sever, tak po necelých sedmi kilometrech dorazíte do obce Kunín, která se až do roku 1947 jmenovala Kunvald. Mnozí si ji spojí s mlékárenským průmyslem, protože se tu nachází známá mlékárna, jež svými mléčnými produkty zásobuje obchody nejen na území Moravy. Nejvýznamnější zdejší pamětihodností je zámek Kunín z konce 16. století.

Obec Kunín a zámek

Kunín leží po obou stranách hlavní silnice č. 57, jež vede z Nového Jičína do Fulneku. Vznik obce se datuje do konce 13. století, kdy vznikla jako původně lesní lánová vesnice. Její název se odvozuje z německého Kunenwald – Kunův les a vznikl pravděpodobně z osobního jména Kuno, což je zdrobnělina od jména Kunrat/Konrad. Obec byla ve 13. a 14. století majetkem pánů ze Žerotína a z Kravař.

V 16. století se jejího vlastnictví ujali Cetryšové z Kynšperka, kteří v ní vybudovali renesanční tvrz. Dnešní barokní podoba zámku pochází z přestavby tvrze v letech 1726 až 1734, která vznikla podle projektu věhlasného vídeňského architekta Jana Lukáše Hildebrandta, jenž působil ve službách prince Evžena Savojského. V té době zámek vlastnila rodina Harrachů, která ale na něm trvale nesídlila a měla ho spíše jako venkovské sídlo.

Rudá armáda se na zámku vyřádila

Krušné časy pro zámek nastaly v souvislosti se druhou světovou válkou a osvobozením Kunína Rudou armádou. Její vojáci se na zámku chovali jako doma, na koních jezdili po barokním schodišti do druhého patra, vzácné obrazy ničili bajonety a vzácné svazky zámecké knihovny používali jako toaletní papír. Později se na zámku zřítily stropy a zámek po konfiskaci v roce 1945 začal sloužit jako ubytovna a sklad léčiv. V řadě pokojů byly otlučeny omítky a nenávratně ztraceny cenné malby, vestavěny byly ocelové zárubně a vybudovány příčky pro sociální zařízení.

Zámek Kunín, portréty. Foto autor: Bosquete; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zamek_Kunin_Portrety.JPG

Obrat k lepšímu po sametové revoluci

V roce 1998 se zámek Kunín dostal do majetku obce Kunín a začaly se vypracovávat projekty na jeho záchranu. Rekonstrukce trvala do roku 2004, kdy byl zámek poprvé otevřen veřejnosti. Významné pro zámek bylo to, že se podařilo dohledat potomky jeho posledních majitelů, kteří poskytli vzácné dokumenty a historické fotografie pokojů, takže se zámek mohl navrátit do své historické podoby. Díky jim je zámek Kunín v současné době jedním z nejbohatěji vybaveným šlechtickým sídlem v České republice.

Prohlídková trasa zavede návštěvníky do hostinských pokojů, ložnice, učebny zámecké školy a zámecké knihovny. K vidění je také zdejší obrazárna, Lovecký, Hudební, Zelený a Dámský pokoj, Velká jídelna. Neméně zajímavá je návštěva zámecké půdy s unikátním barokním komínovým systémem. Rodinné vstupné vás vyjde na 290 korun, jednotlivě za dospělého zaplatíte 130 korun a za děti, studenty a seniory 80 korun. Zámek Kunín je v hlavní sezónu otevřený od úterý do neděle v čase od 9:00 do 17:00 hodin.

Zdroj: https://zamek.kunin.cz/o-zamku/historie/; mapy.cz; https://cs.wikipedia.org/wiki/Kun%C3%ADn

Zámek Kunín. Náhledové foto autor: János Korom Dr.; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kunin_(13).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.