Hlavní město Inků vás zklame i potěší

Dodnes se mu tak říká. My však ve skutečnosti netušíme, k čemu Machu Picchu doopravdy sloužilo. Ve hře je mnoho teorií – od chrámu slunečních panen až po jakési letovisko, určené jen pro nejbohatší elitu. Dokonce ani jméno nemá původní.

Machu Picchu je totiž název blízké hory, původní označení tohoto místa se nám nedochovalo. Není divu, vždyť tenhle archeologický unikát byl ještě donedávna zcela zapomenut. Jeho obyvatelé ho opustili ještě dříve, než ho mohli vydrancovat conquistadoři a poté ho pohltila džungle.

Na co se díváme mnohdy netušíme

Cestovatelské knihy vám doporučí řadu částí, kterou byste v Machu Picchu rozhodně měli vidět. Nesou honosné názvy jako Citadela, Chrám větru, Místnost vládců apod. o většině z nich však netušíme, jakému účelu ve skutečnosti sloužily a jejich jména jsou spíše vyjádřením romantických představ než skutečných archeologických nálezů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Historie Machu Picchu a další užitečné informace

Leželo jen 80 kilometrů od Cuzca – hlavního města tehdejší Incké říše, přesto ho Španělé nikdy neobjevili. Lví podíl na tom zcela jistě mají nepřístupné hory, v nichž je zasazeno. Jeho vznik je odhadován někde mezi 13. a 15. stoletím, přesněji to však kvůli absenci písemných záznamů říci jednoduše nelze.

Všechny budovy jsou vystavěny z velkých kamenných kvádrů bez použití malty či jakéhokoliv jiného pojiva. Důvod je vysoká seismická aktivita v oblasti. Dnes jsou díky tomuto způsobu výstavby některé terasy značně poškozeny erozí a uvažuje se o jejich alespoň částečném znepřístupnění.

Prozatím se peruánská vláda spokojila jen s omezením počtu turistů. Vstupenky si tedy doporučujeme rezervovat předem, stejně jako jízdenky na vlak mířící vzhůru. Pěšky to nahoru trvá déle než hodinu a není to trek pro nezkušené nebo ty se špatnou fyzickou kondicí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.