Jak přežít horké dny bez kolapsu, úžehu nebo úpalu? A proč nepít studenou vodu

Jakmile se teploty přehoupnou přes magických 30 °C, hovoříme o tropických dnech. V současném létě není o ně nouze. Někdo je vítá s otevřenou náručí a lebedí si, že konečně začalo to pořádné teplo, jiní raději ani nevycházejí z domu, protože tyto teploty prostě nedávají. Jak se během hiců chovat, aby vás neskolil kolaps z horka?

Klimatizace není vždy nejlepší řešení

V mnoha domácnostech se teploty v tropických dnech stabilně drží okolo 28 °C a moc dolů nejde ani v noci. Lidé to někdy řeší pořízení klimatizace, která si interiér ochladí, ale zároveň s sebou přináší i negativa v podobě syndromu suchých očí, chrapotu, rýmy či zhoršení alergických potíží. Dochází k tomu zejména tehdy, když rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou je větší než 5 °C.

Nejlepší je zabránit slunečním paprsků v oteplování místností. K tomu jsou výbornými pomocníky závěsy, venkovní či interiérové žaluzie a rolety. Ráno je stáhnete a necháte stažené po celý den. Není dobré ani celodenní větrání pootevřeným oknem. Vlastně si do bytu budete neustále pouštět horký vzduch. Větrat by se mělo intenzivně brzy ráno nebo pozdě navečer, kde slunce nesvítí.

Volte vhodné oblečení

Když budete mít na sobě upnutý oděv, bude vám v něm v horkém létě nepříjemně. Lepší je volné a vzdušné oblečení z přírodních materiálů. V syntetických oděvech se budete spíše cítit, jako byste na sobě měli igelit. Někdo doporučuje oblečení z merino vlny, která má tu schopnost, že v létě chladí. Je to řešení pro toho, kdo není na vlnu alergický. Pak se nabízí i hedvábí, které má stejnou vlastnost.

Foto: Pixabay

Dbejte na dostatek tekutin a lehce stravitelná jídla

Asi nemá cenu stále opakovat, že doplňování tekutin zejména v parném létě je nezbytné. Nejlepší je kohoutková voda. Klidně vlažná. Sice asi budete mít pocit, že studená voda vás více ochladí. Jenže pro rozehřáté tělo je taková voda velkým šokem, který způsobí zúžení tepen a zpomalení srdeční činnosti i trávení. A protože se bude organismus snažit teploty zase vyrovnat, tak se bude zahřívat.

V letním čase tropických teplot byste si měli dopřávat lehce stravitelné pokrmy, které trávení příliš nezatíží. Znamená to jíst ovoce a hodně zeleninových jídel a knedlo-vepřo-zelo si dát zase až s příchodem podzimních plískanic.

Když vás potká úpal nebo úžeh

Ani při dodržování všech pravidel se vám nemusí úpal nebo úžeh vyhnout. Úžeh dostanete tehdy, když budete vystavení působení slunečních paprsků více, než je zdrávo. Úpal lze získat i v přehřáté místnosti. Obojí se pak projevuje nevolností, bolestmi hlavy, horečkou, zvracením. Základem léčby je snížení teploty u postižené osoby, kdy pomůže třeba studená sprcha nebo si nohy namočit do studené vody, případně dát mokrý ručník na čelo. Je třeba doplnit tekutiny, pomůže i nápoj s minerály. Důležitý je odpočinek a nepřepínat organismus. Proti bolesti hlavy pomohou analgetika s obsahem paracetamolu či ibuprofenu.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99eh%C5%99%C3%A1t%C3%AD_organismu; 

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.