Kam si zajet na dovolenou, kde budete prakticky sami?

ittoqqortoormiit-ga739f60a1_1920

Cestování by v dnešní době mohlo být hračkou. Ale kamkoli půjdete, můžete narazit na hejna fotografujících nevychovanců. V případě, že byste se chtěli alespoň jednou za život vydat na místa, která jsou téměř odříznutá od světa, máme pro vás několik tipů.

Ittoqqortoormiit

Možná jste nebyli schopni vyslovit název této osady ve východním Grónsku v první chvíli. V případě, že máte rádi chladnější klima, vydejte se sem, abyste viděli největší a nejrozsáhlejší fjord na světě, Scoresby Cove. Žije zde asi 400 obyvatel, kteří využívají jednu školu, léčebnu a kostel. V žádném případě nesmíme přehlížet nekonečné zvířecí obyvatele. Od polárních lišek, medvědů a narvalů až po mrože a velryby.

Changtang

Místo, kde se rozprostírá stejnojmenná přírodní rezervace, se správně nazývá střecha světa. Ostatně zdejší výška je zde pět tisíc metrů nad hladinou moře. Žije zde jedna z posledních nomádských skupin, tedy potulných skupin lidí jménem Changpa. Nicméně je strašně problematické získat povolení od čínského magistrátu. Musíte zaplatit několik tisíc dolarů a poté čekat a nejspíš ani tak povolení nedostanete!

Tórshavn

Torshavn
Foto: Pixabay

Souostroví nacházející se na půli cesty mezi Norskem a Islandem je nezávislou doménou Dánska, ale nepatří místo v Evropské unii. Faerské ostrovy tvrdí, že jejich hlavní město Tórshavn je nejmenší svého druhu na světě. Vždyť na všech ostrovech jich možná potkáte jen kolem padesáti tisíc. Ale napočítáte ještě třicet tisíc ovcí! Hlavně sem nejezděte v době tradičního lovu velryb!

Ostrov Hashima

Hashima
Foto: Pixabay

Je to jeden z 505 neobydlených japonských ostrovů a má tvar válečného plavidla. Od konce 19. století až do roku 1974 byl ostrov využíván k těžbě uhlí z moře a na ploše šesti hektarů se vyrojilo až pět tisíc jedinců. Po uzavření dolů své domovy vyklidili a betonová divočina zchátralých domů je dnes obrazem města duchů. Část ostrova měla být zpočátku dostupná pro senzachtivé pisálky, ale úředníci zde vybudovali 220 metrů dlouhou cestu, po které chodí turisté.

COOKOVY ostrovy

COOKOVY ostrovy
Foto: Pixabay

Toto souostroví v Pacifiku zahrnuje dohromady až 17 ostrovů a několik z nich je izolováno na vzdálenost 1500 kilometrů. V případě, že byste se potřebovali dostat na malý atol jménem Palmerston, narazíte na přibližně 60 jedinců na dvou kilometrech čtverečních. Všichni jsou pokrevní příbuzní, protože v roce 1863 sem přijel William Marsters se čtyřmi manželkami a sedmnácti potomky, jejichž krev zde žije dodnes. Na ostrově jsou dvě telefonní linky a několikrát do roka připlouvá zásobovací loď z Austrálie.

Tristan de Cunha

Nelétá sem žádné letadlo, ani zde nekotví lodě. Pokud se na tento ostrov přesto dostanete, potkáte téměř 270 osob. Pro celou populaci stačí jeden strážník a doktor. V každém případě ostrov funguje nezávisle na Britském společenství. Takže v případě, že nejsou ve funkci, s největší pravděpodobností obchodují v pamětních mincích nebo poštovních známkách.

Zdroj info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay