Prastaré tradice Štědrého dne neztratily své kouzlo ani dnes – jen se na mnohé z nich už dávno zapomnělo

Prastaré tradice Štědrého dne neztratily své kouzlo ani dnes – jen se na mnohé z nich už dávno zapomnělo. Těšíte se na opulentní štědrovečerní večeři a poté na pohádky v televizi? Nebo už vás to nudí a raději byste dělali něco nového? Zkuste některé ze zvyků našich pradědečků a prababiček, možná se pobavíte lépe, než u televize.

Začněte hned ráno

Po vyskočení z postele se umyjte studenou vodou, nejlépe venku u studny, ale to asi může málokdo. Studená z kohoutku bude stačit a nebo, je-li sníh (asi ne, ale co kdyby), umyjte se sněhem. Budete celý rok zdraví a krásní.

Postěte se

No, to asi každý nebude ochoten, ale naši předkové si ráno uvařili čaj z devíti bylin (považovali devítku za magické číslo) a pak se opravdu postili až do večeře. Ke stolu se smělo zasednout teprve, když vysvitla první hvězda a pak ten, kdo se postil, prý uviděl zlaté prasátko. No, pokud to zkusíte, prasátko můžete dát každému čokoládové a jak pak všem bude chutnat večeře!

Vyzdobte stůl

Na stole by neměl chybět česnek, cibule, jablka a také ořechy a sušené ovoce. Dále tam mají být svíčky jako symbol hřejivého ohně. Do něj byste měli hodit drobky od večeře, aby byl oheň celý rok sytý a neškodil. Nu, máte-li krb, můžete to zkusit. Na tabuli patří také med. Snězte jej s půlkou ořechu, budete nejen zdraví, ale i milí. Stůl omotejte silným řetězem (nebo ekvivalentem), aby rodina držela pohromadě.

Foto: Pixabay

Ozdobte stromeček

Chcete-li po staročesku, navěšte na něj malá červená jablíčka, ořechy a křížaly, korálkové ozdoby po babičce nebo slaměné či papírové ozdoby a třeba i malované perníčky. Pokud byste chtěli dostát opravdu starým tradicím, pověste ho ke stropu špičkou dolů.

Pověste jmelí

Přinášelo do domu štěstí, zdraví a požehnání. Věšelo se vždy nad hlavní stůl nebo do středu místnosti a tak si ho také zavěste. Ve váze svou magickou moc ztrácí. A pamatujte, čím víc kuliček, tím víc štěstí.

Hrajte si

Po večeři naši předci hráli různé hry a také věštili. Užili si spoustu zábavy a také se tak trochu příjemně báli, co jim osud vyvěstí. Zkuste některou hru také.

  1. Lodičky

Do půlky skořápky umístí každý malý kousek svíčky a pustí ji doprostřed mísy s vodou. Svíčky pak zapalte a čekejte, kam která lodička dopluje. Komu zůstane ve středu, ten bude příští rok cestovat a komu dopluje je břehu, ten bude doma.

  1. Jablíčka

Každý si rozkrojí jablíčko napříč, aby uviděl, co ho příští rok čeká. Hvězdička znamená štěstí a zdraví, křížek nemoc nebo smůlu.

  1. Olovo

Ve staré lžíci nad svíčkou rozehřejte kousek olova a rychle jej vrhněte do připravené mísy s vodou. Olovo ztuhne a z jeho tvaru se pak hádejte osud na příští rok.

  1. Střevíc

Svobodné dívky se postaví zády ke dveřím a hodí přes rameno střevíc. Které přistane špičkou ke dveřím, do roka se vdá.

  1. Cibule

Cibuli přepulte a rozdělte na 12 mističek – měsíců. Narovnejte je do řady a do každé z nich nasypejte stejnoměrně trochu soli. Ve které mističce se sůl nejrychleji rozpustí, ten měsíc bude nejdeštivější.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C4%9Bdr%C3%BD_den, https://www.vanocnisen.cz/tradice-zvyky-stedry-den/#Co_se_nesmi_delat_na_Stedry_den, https://www.toprecepty.cz/clanky/4214-jak-prostrit-stedrovecerni-stul-podle-starych-zvyku-pecen-chleba-patri-do-rohu-supina-pod-talir-a-pokrmy-na-stul-vsechny-soucasne/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.