Racetrack Playa: Záhada bludných kamenů na vyschlém jezeře

Mysterious_Roving_Rocks_of_Racetrack_Playa_

Racetrack Playa je fascinující místo nacházející se v odlehlém údolí mezi pohořími Cottonwood a Last Chance, konkrétně v oblasti známé jako Death Valley. Jedná se o suché jezero, jež je známé známé svými pohybujícími se kameny. Ty vytvářejí záhadné stopy na jeho povrchu. Stopy, které kameny zanechávají na povrchu, představují jednu z nejtrvalejších záhad v této oblasti.

Racetrack Playa

Racetrack Playa: Foto Autoři Richard D. Norris, James M. Norris, Ralph D. Lorenz, Jib Ray, Brian Jackson https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/11/Racetrack_playa_2013-12-20.jpg

Death Valley

Kalifornské Údolí smrti je jedinečným územím v Severní Americe. Toto údolí se vyznačuje extrémně suchým klimatem, nejvyššími teplotami a nejnižší nadmořskou výškou na kontinentu. Je také domovem Národního parku Death Valley, který přitahuje návštěvníky ze všech koutů světa.

S rozlohou přesahující 8000 čtverečních kilometrů je doopravdy ohromující. Své jméno si Death Valley zaslouží nejen kvůli svému nehostinnému podnebí, ale také díky případům ztracených životů. Právě název vznikl v roce 1849, kdy jeden člověk zde zemřel během zlaté horečky.

Pohled na nekonečné písečné duny, hluboké a vyprahlé kaňony, bývalé sopečné krátery a rozmanitá solná pole je prostě nepopsatelný. Barevná paleta skal a hornin vám vezme dech a jen těžko byste mohli spočítat všechny odstíny, které zde najdete. Každý roh tohoto údolí je překvapením, které vyvolává smíšené pocity úžasu a úcty.

Bludný kámen

Bludný kámen: Foto Autor Jason Hickey https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b7/Racing_rock_at_Racetrack_Playa%2C_2011.jpg

Bludné balvany

Hlavní cílem návštěvníků vyschlého jezera Racetrack Playa jsou tzv. „bludné kameny“. Jedná se o geologický jev, při kterém se velké kamenné desky pohybují po povrchu pláně bez jakéhokoli zjevného zásahu lidského či zvířecího faktoru. Kamenné desky o různých velikostech a hmotnostech zanechávají viditelné stopy, jak se posouvají po povrchu pláně. Tento jev byl dlouhou dobu záhadou, dokud nebyl vysvětlen pomocí vědecké metody a kritického myšlení.

Vysvětlení tohoto jevu spočívá v ledových deskách, které vznikají během období s lehkým větrem, kdy se tvoří tenké ledové pláty o tloušťce jen několika milimetrů. Tyto tenké ledové desky pak vytvářejí tlak, který pohybuje kameny rychlostí až pět metrů za minutu.

S vysvětlením přišli dva vědci, kteří tvrdí, že kameny mohou být někdy těžké a velké, jsou za větrných a slunečných dnů poháněny tenkými, průhlednými vrstvami ledu. Říkají tomu „ledový tah“. „Jsem ohromen ironií toho všeho,“ říká James Norris pro LA Times. „V místě, kde v průměru spadnou dva centimetry srážek ročně, se kameny pohybují mechanismy, které jsou typické pro arktické podnebí.“

Tato zjištění vycházejí ze šťastné náhody Jamese Norrise a jeho bratrance paleobiologa Richarda Norrise – během studia fenoménu sesouvání hornin. V prosinci se skutečně stali svědky pohybu balvanů, když šli zkontrolovat své časosběrné kamery v údolí. „Všude před námi se ozývalo praskání a praskání a já jsem řekl svému bratranci: ‚To je ono‘,“ říká Richard Norris ve vědeckém časopise Nature. Sledovali, jak kolem nich pomalu proplouvá asi 60 kamenů a zanechává v zemi známé hadovité stopy. Kameny se také neposouvají příliš často. Vědci odhadují, že jen několik minut z milionu, což je důvod, proč tento jev nebyl zaznamenán dříve.

Zdroje info: https://www.sokujiciplaneta.cz/zajimavosti/sub-racetrack-playa—zahada-pohybujicich-se-kamenu,https://www.nps.gov/deva/planyourvisit/the-racetrack.htm, https://www.bbc.com/news/blogs-news-from-elsewhere-28989520,

Racetrack Playa- jeden z kamenů: Náhledové foto Autor NASA Goddard Space Flight Center: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Mysterious_Roving_Rocks_of_Racetrack_Playa_%284882084789%29.jpg

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.