Rok 2020 byl podle nezvratných čísel druhým nejteplejším v moderní historii, přesvědčte se sami

Určitě jste slyšeli mnoho argumentů, které podporují tezi o tom, že se naše planeta otepluje. A také řadu protiargumentů. Faktem je, že čísla v tomto ohledu nelžou. A pokud se podíváme na ně, zjistíme, že loni byla průměrná teplota zemského povrchu i oceánů o 0,98 °C vyšší než je dlouhodobý průměr.

Pokud bychom vzali v potaz jen severní hemisféru, ta zažila vůbec nejteplejší rok za poslední století – průměrná teplota byla o 1,28 °C vyšší než dlouhodobý průměr.

Stav ledovců na planetě

Údaje, které vědci zpracovávají, pocházejí od amerického národního úřadu, který mimo jiné sbírá data o stavu velkých ledovců. Ty jsou jednak skvělým ukazatelem globálního klimatu a jednak velkou hrozbou – pokud začnou ve velkém roztávat, mohou zapříčinit zvýšení hladiny světových oceánů, které s sebou logicky přinese zatopení některých ostrovů i pevninských oblastí.

Foto: Pixabay

Asi nepřekvapí, že v jednom z nejteplejších roků moderní historie ledovce opět odtávaly, na konci roku zabíraly plochu přibližně 10 milionů kilometrů čtverečních, což je zhruba srovnatelné s Evropou. I když se to může zdát hodně, vyrovnal se tím negativní rekord z roku 2016. Na druhou stranu se zdá, že úbytek ledovců spíše zpomaluje.

Extrémní počasí přináší problémy

V minulém roce také přibylo extrémních meteorologických jevů. Po celém světě se prohnalo 103 pojmenovaných bouří, čímž byl vyrovnán dosavadní rekord z roku 2018. Severní hemisféra pak zaznamenala velmi málo sněhu, sněhový úhrn byl čtvrtý nejnižší v historii. Oproti tomu objem srážek v tropických oblastech prudce narostl, projevoval se především ve formě silných přívalových dešťů.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.avcr.cz/cs/veda-a-vyzkum/socialne-ekonomicke-vedy/Covid-19-a-znecistene-ovzdusi.-Rizikova-kombinace-ktere-celi-Indie/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.