Samci motýlů pijí želví slzy. Nepohrdnou ani slzami kajmanů

želví slzy

Amazonský deštný prales nenabízí motýlům ve velké míře to, čím si potřebují získat přízeň samičky. A tím je v pralese vzácný sodík. Avšak motýli jsou vynalézaví. A svůj sosáček ponoří i do slz želvy.

Během několika sekund motýli tak vypijí směs soli. Jejich organismus vzápětí absorbuje živiny a přebytečné vody se zbavují. „Ekologie deštného pralesa je složitá,“ vysvětluje Torres v tweetu, jež doprovází jeho záběry. „Ale někdy je jednoduchost bizarní interakce téměř dokonalá.“

Phil Torres je osmatřicetiletý americký biolog z Denveru

Dva roky vedl ochranářské výzkumné a vzdělávací projekty v amazonském deštném pralese. Svůj život zasvětil biologii a ochraně tropických oblastí. Díky svému výzkumu zvyšuje obecné povědomí o důležitosti ochrany přírody.

Entomolog Phil Torres sdílel záběry motýlů, jež pijí želví slzy

A nejen to. Na březích Amazonky natočil hejna motýlů, kteří nedostatkový sodík čerpají  nejen ze slz želv, ale i z kaluže moči. Byl to prý neuvěřitelný pohled. Více než tisíc kilometrů od oceánu je sodík pro motýly v Amazonii velmi vzácný.

„Slzy želv pijí samci motýlů,“ vysvětluje Torres. A dodává, že pro tyto samečky je sodík životně důležitý. Bez něj si motýlí partnerku nenakloní. Sodík obsažený v soli samci používají jako svatební dar, který předávají samičce během námluv. Samičky ho následně využijí při tvorbě vajíček.

Avšak motýli jsou velmi vynalézaví a vytahují i sebemenší dávky sodíku i z bahnitého břehu řeky. Dobrou službu motýlům přináší i propocené oblečení. Což teprve když se objeví loužička moči nebo želva s přirozeně vlhkýma očima!

„Za sedm let, co pracuji v Amazonii, jsem viděl stovky, ne-li tisíce želv na břehu, ale je opravdu vzácné je vidět obklopené motýly,“ svěřil se Torres agentuře Caters TV.

Proč želvy pláčou?

Želvy roní silně koncentrovaný solný roztok a zbavují se tak nečistot. Pomáhají jim k tomu žlázky poblíž očí. Zároveň si tím chrání oči před vysušením. Želví slzy hojně lákají pestrobarevné motýly a je otázkou, zda se to želvě líbí nebo ne? Vědci se domnívají, že motýlí sosání není nebezpečné a klidné želvy tím nikterak netrpí. Jen je nesmí obklopovat celá hejna motýlů. To by prý mohlo přinášet určitý diskomfort.

Náhledové foto: Autor: amalavida.tv, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34852753

Zdroj: https://www.sciencealert.com/incredible-new-footage-shows-butterflies-drinking-turtle-tears-and-human-urine, https://assagodeenews-sfo2-digitaloceanspaces-com.translate.goog/info/y7af1hf.html?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?