Z Českého Brodu na tvrz Tuchoraz: Dominanta stejnojmenné obce v sobě skrývá cenné gotické klenby

Z Českého Brodu je to do obce Tuchoraz asi čtyři a půl kilometru. Dovede vás tam červeně značená trasa. Projdete se okolo Pivovarského rybníku v Českém Brodě, Hálovy zahrady s venkovní posilovnou, u rybníku Podviňák se napojíte na naučnou stezku Zahrady a naučnou stezku Šembery. U Mlýnského rybníku se vydáte k Tuchorazskému mlýnu a odtud po půl kilometru chůze už budete v cíli – u tvrze Tuchoraz. Co zajímavé vás zde čeká k vidění?

Za Daniela Žitavského

Na okraji stejnojmenné obce, na nevysoké skále nad Šemberou stojí už od počátku 14. století tvrz Tuchoraz. Samotná obec je vzpomínána v písemných zápisech o něco dříve, již okolo roku 1295. Stavitelem tvrze byl Petr z Klučova. Ve 40. letech 14. století tvrz patřila měšťanovi Danielovi Žitavskému, který zde založil rybník a mlýn.

Mikuláš Sviták z Landštejna

Po jeho smrti se tvrz dostala do majetku druhého manžela vdovy po Žitavském – Mikuláši Svitákovi z Landštejna (1434-1485). Ten působil jako purkrabí na hradu Hluboká a později zastával prestižní úřad dvorského maršálka královny Johanky, manželky krále Jiřího z Poděbrad. Současně byl nejvyšším písařem zemských desek, čímž se stal jedním z předních mužů v království. Byl to on, kdo v roce 1477 přestavěl tuchorazskou tvrz na malý a honosný hrádek s mohutnou vstupní věží, prostorným palácem, obrannými věžemi a hradbami.

Gotické klenby ve věži. Foto: Martin Veselka, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tuchoraz_-_tvrz_(6).jpg

Od Landštejnů do současnosti

Landštejnové vlastnili Tuchoraz až do roku 1579, přičemž od 40. let 16. století se o ní hovoří jako o zámku. Poté se Tuchoraz dostala do majetku Smiřických ze Smiřic. V době třicetileté války byla Tuchoraz neúspěšně obléhána švédskými vojsky. I když nebyla dobyta, tak postupné zkáze bohužel neunikla. Přestala být udržována a v 70. letech 18. století byla rozebrána na stavební materiál, zachována byla pouze 20 metrů vysoká obytná vstupní věž, která je k vidění i v současnosti.

Ta se v 80. letech 20. století dočkala opravy a zpřístupnění veřejnosti po dohodě nebo v rámci pořádaných akcí. Ve věži jsou unikátní gotické klenby, a věž tak představuje architekturu z období vlády krále Jiřího z Poděbrad. V současnosti je tvrz Tuchoraz v soukromých rukách.

Zdroj: https://www.tipynatripy.cz/udolim-sembery-zamek-tuchoraz-hostinec-u-rypaka/, https://www.hrady.cz/tvrz-tuchoraz-kolin/texty?tid=956&pos=1000

Tvrz Tuchoraz. Náhledové foto: Martin Veselka, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tuchoraz_-_tvrz_(2).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.