Na hrad Svojanov, vilu českých královen, je to z města Bystré asi šest kilometrů příjemné pěší chůze

V okrese Svitavy na východním okraji Čech leží město Bystré. To se pro dnešek stane výchozím bodem pěší túry na hrad Svojanov. Ještě než se na ni ale vydáme, tak si dobře prohlédneme samotné městečko, jehož historické jádro je městkou památkovou zónou. Kostel svatého Jana Křtitele si dokonce zahrál ve filmu.

Muzeum ševcovství v Bystrém

V Bystrém, které na město povýšil sám císař Karel IV., za pozornost stojí kromě kostela také Brtounova chalupa s č.p. 137 ve Vedřelově ulici. Patří mezi nejstarší dochovaná stavení v Bystrém. Pochází z 20. let 18. století. Jejím nejznámějším majitelem byl vlastenec Jan Brtoun, neúnavný šiřitel myšlenek Karla Havlíčka Borovského. Dnes tato chalupa slouží jakou muzeum, kde je možné zhlédnout expozici lidového umění a ševcovství, jež bylo zejména v 19. století nejrozšířenějším řemeslem v Bystrém.

Brtounova chalupa v Bystrém. Foto: Martin Veselka; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bystr%C3%A9_-_Brtounova_chalupa_%C4%8Dp._137_(m%C4%9Bstsk%C3%A9_minimuzeum).jpg

Kostel svatého Jana Křtitele

Základy kostela svatého Jana Křtitele v Bystrém byly položeny už ve 12. století. Nejvýznamnější přestavby se dočkal v průběhu 17. století, ze kterého pochází také budova fary. Současnou podobu kostel získal v letech 1722 až 1726. Záběrem na kostelní interiér začíná film Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci z roku 1968.

Pěšky na hrad Svojanov

Cestu na hrad Svojanov lze v Bystrém začít u městského úřadu. Odsud vede zeleně značená trasa dlouhá šest kilometrů. Můžete se zastavit na vyhlídkovém místě Hartmanice nebo u kaple svatého Jana Křtitele, postavené na počátku 18. století na návrší u obce Hartmanice. U kaple jsou náhrobky bysterské hraběnky Marie Rebeky z Hohenembusu a baronky Ernestiny z Langetu, poslední majitelky bysterského panství a zámku.

Poté projdete obcí Hartmanice a budete pokračovat dále směrem k hradu Svojanov, jenž je odtud vzdálen asi čtyři kilometry. U rozcestníku Svojanov-penzion odbočíte, respektive budete stále sledovat zeleně značenou trasu. Nepůjdete tedy přímo do obce Svojanov, ale budete ji míjet. Hrad je od rozcestníku vzdálen asi devět set metrů.

Zřícenina hradu Svojanov

Tak, a jste konečně v cíli – před branami hradu Svojanov, jenž patří mezi nejstarší české královské hrady. Bývá též nazýván vilou českých královen. V jeho architektuře se mísí gotika s empírem. Pro návštěvníky se hrad otevírá 4. března 2023, kdy bude o víkendech přístupný.

Na hrad je možný vstup i se psem na vodítku, a to i do interiérů. K dispozici jsou dva prohlídkové okruhy – Interiéry hradního paláce a gotické prostory hradu. Pokud budete chtít vidět oba dva okruhy, tak za dospělého zaplatíte 260 korun, za děti, studenty a seniory 160 korun. Rodinné vstupné vychází na 720 korun.

Zdroj: http://www.svojanov.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Bystr%C3%A9_(okres_Svitavy)

Hrad Svojanov. Náhledové foto autor: Palickap; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Svojanov,_hrad_z_m%C4%9Bste%C4%8Dka_(1).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.