Kamenice nad Lípou: Městu dala jméno starobylá lípa vysazená už ve 13. století, která zde stále roste

S městem Kamenice nad Lipou se pojí významná jména české historie, jako je Dobeš z Bechyně (rádce Karla IV.), synovec myslitele Tomáše ze Štítného Zbyněk z rodu Benešovců či Jan Sezima z Ústí, který poskytl útulek Janu Husovi na svém Kozím hrádku. Dějiny města se začaly psát na počátku 13. století, kdy zde při hradě vznikla osada. V té době byla vysazena i památná lípa, podle které město Kamenice získalo přízvisko nad Lípou.

Památný strom v zámeckém parku

Kamenická lípa, respektive torzo lípy velkolisté, roste pod terasou zámeckého parku. Strom byl vysoký až 20 metrů. Korunu mu ale v roce 1824 zničil blesk. Ze zbytku kmene vyrůstají mohutné, dvoumetrové větve, které jsou nyní fixované podpěrami. Lípa v Kamenice je pravidelně ošetřována. Její je odhadován na 760 let. Obvod kmene je asi 560 cm. Je chráněna jako památný strom. Tato lípa má dokonce své potomky. Jeden z nich byl v roce 1919 na kamenickém náměstí vysazen jako Lípa svobody. A hned vedle samotné chráněné lípy roste další její ratolest.

Památná lípa v zámeckém parku. Foto: Ben Skála, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kamenice-nad-Lipou-l%C3%ADpa2015.jpg

Zámek Kamenice na Lipou

Původní kamenický hrad byl přebudován na zámek. Současná jeho podoba pochází z významné renesanční přestavby v 80. letech 16. století. V 18. století byla přistavěna vstupní věž v barokním slohu. V první polovině 19. století získal zámek klasicistní prvky. Po druhé světové válce byla v zámku dětská ozdravovna. Rozsáhlou obnovu podstoupil zámek na počátku nového milénia, kdy zde ozdravovna již nepůsobila. Poté byl otevřen veřejnosti, která se může podívat na jeho expozice ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Tři stálé expozice

Výstavy v zámku Kamenice nad Lipou je možné si prohlédnout od dubna do října. Od ledna až do března je zámek zavřený. Hlavní návštěvnická sezóna začíná v květnu a trvá až do září. Základní vstupné vás vyjde na 150 korun, snížené stojí 60 korun, rodinné vstupné vychází na 240 korun.

Na zámku si lze prohlédnout tři stálé expozice – Hledej hračku, Pod parou a Cesty designu. Uvidíte velkou kolekci modelů Matchbox anglické firmy Lesney z let 1947 až 1982 i vzácnou sbírku parních strojků od roku 1870 až do současnosti. Neméně zajímavá je expozice věnovaná dětským hračkám, jež čítá na  3 500 exponátů. Jsou zde zastoupeny panenky, domečky pro panenky, houpací koně, kočárky, soubory cínových vojáčků, stavebnice, stolní hry i moderní hračky 20. století. Expozice věnovaná nábytku 19. a 20. století patří v českých zemích mezi největší. Jsou zde zastoupeni nejvýznamnější umělci a designéři.

Zdroj: https://www.upm.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Kamenice_nad_Lipou_(z%C3%A1mek)

Zámak a park Kamenice nad Lípou. Náhledové foto: Palickap, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kamenice_nad_Lipou,_z%C3%A1mek_a_park.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.