V okolí Rokycan můžete navštívit rozhlednu na Kotli nebo Vojenské muzeum na demarkační linii

Rokycany nejsou od Plzně příliš vzdálené. Je to sotva dvacet kilometrů, které autem zvládnete do půl hodiny. Město leží na soutoku Klabavy a Holoubkovského potoka v Rokycanské kotlině. Je rodištěm utrakvistického biskupa, husitského teologa Jana Rokycana. Na místě jeho rodného domu je pamětní deska. Rokycany se pyšní zbytky středověkého opevnění, vodním mlýnem ze 16. století nebo klasicistní dvoupatrovou radnicí. Neméně zajímavé jsou ale také vycházky v okolí Rokycan.

Rozhledna na Kotli

Z centra Rokycan je rozhledna na Kotli vzdálená asi čtyři kilometry. Bližší je to k ní, když vyrazíte z obce Kamenný Újezd. To urazíte jen dva kilometry pěší chůze. Vystoupat budete muset na kopec Kotel v nadmořské výšce 575 metrů. Současná rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 2014. Ale už v minulosti tu byla vybudována rozhledna, a to v roce 1895. Byla šestipatrová a ze dřeva.

Rozhledna na Kotli. Foto autor: Pavel Špindler; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rozhledna_na_Kotli_u_Rokycan_-_panoramio.jpg

Možná i kvůli volbě materiálu dlouho nevydržela. Stržena musela být už v roce 1909. Moderní rozhledna je kovová, tak je předpoklad, že vydrží o něco déle. Při pěkném počasí nabízí výhled na vrcholky Krušných hor, Šumavy, Brd, Českého lesa a Českého středohoří.

Pomník Jaroslava Lobovského

Kousek od rozhledny na Kotli (asi 1,5 kilometru) se nachází pomník Jaroslava Lobovského. Jedná se o kámen s instalovanou pamětní deskou a překříženými lyžemi. Tento pomník je připomínkou tragické smrti studenta práv z Rokycan, který zde zahynul 29. ledna 1940.

Vojenské muzeum na demarkační linii

Z rozhledny na Kotli si ještě můžete udělat výšlap k Vojenskému muzeu na demarkační linii, které je vzdálené asi tři a půl kilometru a které je největším nestátním muzeem v České republice. Jejím provozovatelem a zřizovatelem je Nadace pozemních sil Armády České republiky. K dispozici je tu venkovní a vnitřní expozice.

V té venkovní uvidíte pohraniční opevnění, výzbroj československé prvorepublikové armády. Vnitřní expozici tvoří 190 plně mobilních kusů vojenské techniky – automobilová technika z období druhé světové války, poválečná výzbroj ČSLA, ženijní, spojovací sbor, protiletadlová technika, tanky, transportéry.

Muzeum se pro veřejnost otevírá v květnu, kdy bude přístupní v sobotu a v neděli od 9 do 17 hodin. V hlavní sezónu od července do srpna je otevřeno od pondělí do neděle ve stejném čase. Dospělí zaplatí vstupné ve výši 190 korun, děti 120 korun, rodinné vstupné vychází na 450 korun.

Zdroj: https://vojenskemuzeumrokycany.cz/en/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Kotel_(rozhledna)

Vojenské muzeum na demarkační linii. Náhledové foto autor: Alf am Beem, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hardware_at_Rokycany.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.