Červené oko Orionu se probralo z mdlob – pokud exploduje, nabídne fantastickou světelnou show a Zemi zalije déšť neutrin

Červené oko Orionu se probralo z mdlob – pokud exploduje, nabídne fantastickou světelnou show a Zemi zalije déšť neutrin. Betelgeuze je výrazná červená hvězda v souhvězdí Orionu. Je to jedna z nejjasnějších hvězd na obloze a patří mezi největší známé hvězdy. Její název pochází z arabského jazyka a znamená „rameno velkého bojovníka“. Betelgeuze je proměnná hvězda, což znamená, že periodicky mění svou jasnost.

Patří do kategorie červených obrů a nachází se ve fázi pokročilého vývoje, kdy dochází k jaderné fúzi v jejím jádru. A pokud jde o souhvězdí Orionu, jedná se o jedno z nejznámějších souhvězdí na obloze. Tvoří obrazec, který mnohým připomíná postavu lovců s mečem. Betelgeuze je jednou z „ramen“ této postavy, konkrétně se nachází v horní části „ramene“ nazývaného Orionova rameno.

Když exploduje Betelgeuze

Pokud by tato kolosální hvězda prošla kataklyzmatickou explozí, jaké by to mělo následky pro Zemi? Mohla by potenciálně přinést ohromující světelnou show a seslat na naši planetu nepolapitelná neutrina?

Foto: Pixabay

Betelgeuze, která se nachází v souhvězdí Orionu, je jednou z nejjasnějších hvězd na naší noční obloze. Jedná se o červeného veleobra, hvězdného obra, který je přibližně 700krát trpasličí než naše Slunce. Tato ohromná velikost vytváří předpoklady pro nebeské drama, které se může odehrát ve vzdálené budoucnosti. Ačkoli je známo, že jasnost Betelgeuze v průběhu času kolísá, nedávná pozorování naznačila výrazný nárůst svítivosti, což vyvolalo spekulace, že hvězda je možná na pokraji dramatické proměny.

Vědci předpokládají, že zvýšená jasnost Betelgeuze může být předzvěstí supernovy. Supernova je obrovská exploze, ke které dochází na konci životního cyklu masivní hvězdy. Pokud by se Betelgeuze stala supernovou, uvolnila by obrovské množství energie a vytvořila by nebeskou podívanou, která by mohla být viditelná ze Země.

Následky pro planetu Zemi

Jedním z nejzajímavějších aspektů supernovy Betelgeuze je její potenciál zasypat Zemi neutriny. Neutrina jsou subatomární částice, které velmi slabě interagují s hmotou, takže je velmi obtížné je detekovat. Pokud by Betelgeuze explodovala, byl by do vesmíru vyvržen příval těchto téměř bezhmotných částic. Jak by se řítily k Zemi, prošly by naší planetou bez téměř žádné interakce a vytvořily by spršku přízračných částic, které by prakticky nepostřehly žádné detektory kromě těch nejcitlivějších.

Světelná show, která by byla výsledkem supernovy v Betelgeuze, by byla úžasnou podívanou. Zpočátku by Země byla svědkem přílivu neutrin přicházejících z umírající hvězdy, což by předznamenalo blížící se kosmickou událost. Brzy poté by se Betelgeuze dramaticky rozzářila a mohla by konkurovat záři Měsíce v úplňku. Tento nebeský maják by mohl osvětlovat naši noční oblohu po několik týdnů, poté by během několika měsíců postupně pohasínal. I když Betelgeuze slábne, mohla by zůstat viditelná pouhým okem ve dne až po dobu jednoho roku. Během následujícího jednoho až dvou let by nadále zdobila naši noční krajinu, než by definitivně zmizela z dohledu.

Ovšem ačkoli je představa výbuchu Betelgeuze úchvatná, je důležité zdůraznit, že vesmír funguje v časovém měřítku, které dalece přesahuje dobu lidského života. Blížící se podívaná, pokud k ní dojde, se může odehrát až za tisíce let nebo i déle. Prozatím astronomové pokračují ve sledování tohoto červeného obra a sbírají data, která by mohla objasnit jeho záhadné chování.

Zdroj: https://www.thesun.co.uk/tech/23635309/betelgeuse-supernova-explode-star-earth-survive/, https://www.sciencealert.com/a-stunning-revelation-could-mean-betelgeuse-is-set-to-blow, https://www.inverse.com/science/betelgeuse-supernova-effects

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.