Hrádek u Nechanic – pokud milujete tajné dveře, tak tady si přijdete na své

Hrádek u Nechanic byl postaven v letech 1839-1857 ve stylu anglické gotiky podle návrhu architekta Bernarda Gruebera. Zámek je obklopen rozlehlým parkem, který patří k nejkrásnějším v České republice. Park je navržen v anglickém stylu a vyniká svou přírodní krásou, je zde mnoho exotických stromů a rostlin.

Sídlo po generace

Po dokončení stavby se do zámečku Harrachové ihned nastěhovali a neopustili ho až do roku 1945. Celkem se tak na zámku vystřídaly 4 generace tohoto rodu. Poslední majitel Jan Harrach zemřel 12. května 1945 jako příslušník wehrmachtu. Poté byl zámeček Benešovými dekrety zkonfiskován a po rozhodnutí Národní kulturní komise zpřístupněn veřejnosti. Od roku 2001 je Národní kulturní památkou.

Patnáct tajných dveří a jedno vytahovadlo

Díky tomu, že je to poměrně mladá stavba, oplývá mnoha technickými vymoženostmi, jako je například jakési podlahové topení nebo vytahovadlo, které si nechal zřídit Jan Nepomuk František, hrabě z Harrachu, když se mu na sklonku života špatně chodilo do schodů. Zámek byl elektrifikován roku 1914.

Foto: Pixabay

Kromě moderních vychytávek si zámeček zachovává i punc tajemnosti starých sídel. Má například 15 tajných dveří, ty nejznámější jsou v knihovně, ale při prohlídce budete procházet i dalšími.

Hrádek je i velmi zajímavý svými expozicemi. V přízemí jsou honosné, bohatě vybavené sály, v prvním patře si prohlédnete osobní pokoje panstva i služebnictva. Ve speciálním okruhu můžete nahlédnout do sklepů nebo zámecké kuchyně, či se vyšplhat na zámeckou věž. Nádhernou procházku rovněž skýtá okolní lesopark.

 

Zdroj: https://zamek-hradekunechanic.cz/cs, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zamek-a-golf-v-hradku-u-nechanic, https://www.ceskatelevize.cz/porady/13826669737-skryte-skvosty/421235100031001/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.