Město Úštěk je nejmenší městskou památkovou rezervací v České republice. Pyšnit se může gotickými měšťanskými domy

Asi sedmnáct kilometrů od Litoměřic leží na rozhraní Českého středohoří a Kokořínska město Úštěk. Kdo má rád městkou turistiku, během níž si prohlíží zajímavé historické pamětihodnosti, je Úštěk zajímavým místem k navštívení. A nejen samotné město, ale také i jeho okolí nabízí příležitost zde strávit čas procházkami.

Historie města Úštěk ve zkratce

Oblast, v níž se nachází město Úštěk, byla obydlena již v pravěku. Vedly tudy staré obchodní cesty z Litoměřic do Lužice. Ve 14. století tu byl vybudován pány z Michalovic hrad a z Úštěku se stalo město. Hrad, jehož součástí byla i Pikartská věž, sloužil svému původnímu významu až do stavovského povstání v roce 1621. Pak byl částečně přestavěn na pivovar, protože právě v této době se začalo rozvíjet pěstování chmele ve zdejším kraji. V této době vlastnil město jezuitský řád. V jeho majetku bylo až do zrušení řádu císařem Josefem II. V roce 1838 Úštěk koupili Lobkovicové a v 19. století tu začaly vznikat textilní barvírny. Další etapa města začala po roce 1945, kdy na základě Benešových dekretů byla vysídlena německá část obyvatelstva.

Od roku 1980 je město Úštěk nejmenší městskou památkovou rezervací v České republice. Je příkladem velmi malého a jednoduchého středověkého města. V jeho okolí zůstaly zachované doklady středověkého osídlení – komunikace, zbytky obydlí či sklípků, terasy polí a vinic. Najdete tu židovský hřbitov, založený v 15. století a činný až do roku 1938, i budovu bývalé synagogy z roku 1794 s rabínským domem.

Úštěcký hrad a Pikartská věž

Hrad v Úštěku stojí v jihozápadní části náměstí. Jeho součástí je i mohutná gotická Pikartská věž, která je nejvýraznější stavbou středověkých hradeb města. Její zdivo je široké až dva metry a je postaveno z opracovaných pískovcových kvádrů. Věž byla v 19. století přestavěna na byty, které sloužily až do roku 1947. Ve 20. století prošla rekonstrukcí, která nesla romantizující styl. Ve druhém poschodí jsou valené klenby stejně jako ve sklepě, v němž se nachází původní pískovcový portál. Zachoval se také středověký prevét.

Ptačí domky v Úštěku. Foto autor: Karelj; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C3%9A%C5%A1t%C4%9Bk,_domky.jpg

Ptačí domky

Na západní části ostrohu, kde se nachází historické centrum města, najdete tzv. ptačí domky. Kdo chtěl v minulosti tady bydlet, musel vysunout dřevěné trámy nad skalní stěnu a podepřít je podpěrami. Moc místa ke stavbě větších domů tu totiž nebylo. Říká se, že si tyto domy vystavěli italští dělníci, kteří stavěli železnici z Litoměřic do Úštěku. Pravdou ale je, že domky vznikly mnohem dříve, protože byly doloženy již na počátku 19. století.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pta%C4%8D%C3%AD_domky_v_%C3%9A%C5%A1t%C4%9Bku; https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9A%C5%A1t%C4%9Bk

Pohled na Pikartskou věž v Úštěku. Náhledové foto autor: Vítvít https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C3%9A%C5%A1t%C4%9Bk_hrad_Pikardsk%C3%A1_v%C4%9B%C5%BE.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.