Z Přeštic po naučné stezce na hrad Skálu a románský kostelík svatého Ambrože

Na řece Úslavě, asi 20 kilometrů od Plzně leží město Přeštice. Jeho historie je poměrně dlouhá, sahá až do 13. století. Pochlubit se může několika kostely a také tím, že je to rodiště významného českého mecenáše Josefa Hlávky a také autora slavné České mše vánoční – Jakuba Jana Ryby. Zajímavá je naučná stezka Se svatým Vojtěchem okolím Přeštic, jež seznamuje s historickými a přírodními památkami zdejšího kraje. Nedaleko Přeštic se pak nachází zřícenina hradu Roupov.

Naučná stezka svatého Vojtěcha okolím Přeštic

Kdo má rád turistiku, může se vydat po okružní naučné stezce, dlouhé asi deset kilometrů. Začít lze právě v Přešticích, třeba u Domu historie Přešticka, který nabízí expozice věnované historii řemesel a obchodu v regionu na konci 19. století. Pokračuje se směrem na Příchovice. Zde stojí stejnojmenný zámek, postavený v letech 1718 až 1719. V současnosti je v soukromém vlastnictví a v květnu se tu pravidelně konají Slavnosti pivoněk.

Na konci Příchovic je vyhlídka svaté Anny a asi necelý kilometr od ní malá skála s malbou svatého Vojtěcha. Byla opatřena dřevěným přístřeškem. Na mapě ji najdete označenou jako kapli svatého Vojtěcha. Odtud se vydáte směrem na Střížov a po třech kilometrech narazíte na románský kostel svatého Ambrože, jenž byl vybudován na počátku 13. století a byl součást dnes již zaniklé obce Vícov. Po jednom kilometru chůze budete míjet židovský hřbitov v Přešticích, jenž pochází z počátku 20. století. K výchozímu bodu, Domu historie Přešticka je to od hřbitova další dva kilometry chůze.

Kostel svatého Ambrože. Foto: Krabat77 řekl:, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Ke zřícenině hradu Skála

V obci Příchovice se naučná stezka Se svatým Vojtěchem okolím Přeštic dělí na dvě větve. Tu kratší jsme si právě představili. Pokud se vydáte po delší trase, dovede vás až ke zřícenině hradu Skála. Od příchovického zámku je vzdálená přes čtyři kilometry. Hrad obýval rod Švihovských z Rýzmberka. Postavit si ho nechali ve 14. století. Hrad byl zajímavý tím, že měl dvě na sobě nezávislá hradní jádra. Jednalo o tedy o dvojhrad, který svému účelu sloužil až do 17. století. V roce 1658 byl na příkaz císaře Leopolda I. zbořen.

Z hradu Skála budete pokračovat dále na Radkovice, kde odbočíte zpátky na Příchovice. Okružní odbočka z Příchovic na zříceninu je dlouhá asi devět kilometrů.

Zřícenina hradu Roupov

Z Přeštic je to na zříceninu hradu Roupov deset kilometrů po zeleně značené turistické trase. Jedná se o částečně dochovaný hrad, jenž stojí nad jihovýchodním okrajem vesnice Roupov. Hrad byl založený ve 13. století rodem pánů z Roupova. Ti ho obývali až do 17. století, kdy ho kvůli zadluženosti prodali pánům z Klenové. V jejich majetku byl hrad sto let. Následně se dostal do rukou Jana Jiřího z Haubenu. Obydleným byl hrad až do roku 1760. Pak sloužil jsou zdroj stavebního materiálu. Na severní okraji hradu je dochovaná zástavba v podobě pozdně gotického opevnění s polookrouhlou baštou. Dochovala se i hradní černá kuchyně.

Zdroj: Mapy.cz, https://www.naucne-stezky.cz/naucna-stezka-se-svatym-vojtechem-okolim-prestic/

Hrad Roupov. Náhledové foto: Mickapr, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.