Arthur C. Clarke položil základy fungování satelitů, nikdy za to však nedostal ani libru

Globální pokrytí Země dalo základ mnoha dnes běžné používaným systémům. Ale věřili byste, že jeho princip Arthur C. Clarke objevil v podstatě zadarmo a ve svém volném čase? Mohl za to jeden nepříliš povedený, i když vlastně veskrze logický zákon…

Od kolébky ke geostacionární družici

Arthur Charles Clarke se narodil 16. prosince v anglickém přímořském městečku Minehead do farmářské rodiny. Byl nejstarším ze čtyř sourozenců a odmalička byl tak trochu jiný. V deseti letech už se zajímal o zkameněliny a o něco později přibyla k jeho zálibám i astronomie. Vlastníma rukama postavil funkční teleskop a později také fotofon (přístroj pro přenos zvuku za pomoci měnící se intenzity světla).

Foto: Pixabay

Jak to vlastně všechno začalo

Šťastným řízením osudu se někdy v této době dostal také k výtiskům časopisu Amazing Stories, který publikoval především fantastické povídky. A i když bylo toto odvětví literatury považováno v té době spíše za podřadné, Clarke se s chutí pustil do psaní vlastních děl. Ve čtrnácti letech ale dostal jeho život na čas úplně jiný směr. Smrt otce ho donutila vyměnit lehká studentská léta za nepříliš zajímavou práci účetního v Londýně. Na svou lásku k vědě však nezapomněl, a když se ve městě nad Temží setkal s Walterem Gillingsem, vydavatelem časopisu Scientification, neváhal a napsal pro něj hned dva články: jeden o Sluneční soustavě a druhý o zatím hypotetické možnosti letu rakety na Měsíc.

Kdyby nebylo velkého válečného konfliktu…

Zlomovým bodem v Clarkově životě byla druhá světová válka. Díky svým technickým a vědeckým zkušenostem se dostal přímo k britskému královskému letectvu (RAF) – jako odborník pro práci s radarem. Z této doby pochází i jeho technicko-vědecký spis Extra-terrestrial Relays, ve kterém stanoví zásady pro satelitní komunikaci se satelity na geostacionární oběžné dráze.

Momentka z Clarkova života

Princip geostacionární družice byl v hrubých obrysech nastíněn už v roce 1928 Hermanem Potočnikem. Ovšem A. C. Clarke tuto myšlenku o sedmnáct let později zpopularizoval, když vymyslel způsob, jak pomocí tři družic zajistit celosvětový příjem televizního signálu. V roce 1962 byla jeho teze úspěšně uskutečněna. Bohužel v Británii je potřeba k udělení patentu uvést do provozu dva fungující exempláře přístrojů, takže po finanční stránce vyšel Clarke z projektu na prázdno. Své zklamání popsal v článku Jak jsem přišel o miliardu dolarů vynalézáním Telstaru ve volném čase. Vynález mu ovšem vynesl mimo jiné např. Zlatou medaili Frankova institutu a cenu Lindbergh a Marconi. A na jeho počest je někdy geostacionární oběžná dráha nazývaná Clarkova.

Zdroje info: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2333845-sci-fi-guru-arthur-c-clarke-predpovedel-telekomunikacni-druzice-i-mobilni-telefony
https://www.britannica.com/biography/Arthur-C-Clarke

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.